A tíz új uniós tagország közül a magyarok gondolják leginkább úgy, hogy az euró bevezetése összességében kedvező következményekkel jár - derül ki a legfrissebb Eurobarometer jelentésből. Ezzel párhuzamosan a legkevesebben ugyancsak Magyarországon tartanak a hátrányos következményektől. Az azonban hozzátartozik a felmérés eredményeihez, hogy a kedvező véleményt képviselők száma csökkent a legutóbbi felméréshez képest, az aggódóké viszont emelkedett. Szlovénia mellett Magyarország számít a 10 új EU-tagállam között a leginkább euró-támogatónak.
Csaknem minden fontos kérdésben a szlovénok és a magyarok a leginkább optimisták, e két országban a legnagyobb a mielőbbi bevezetés támogatottsága, illetve a nemzeti valuta leváltásának támogatottsága. A magyarok döntő többsége szerint a közös európai fizetőeszköz egyik nagy előnye az árak összehasonlíthatósága, a vásárlás megkönnyítése az euró-zónában és a pénzváltásból adódó többletköltségek megszűnése lenne.
Elemzők 2013–2014 előtt nem várják az euró magyarországi bevezetését, ez a terminus is folyamatos csúszások nyomán alakult ki. Nem lenne azonban célszerű a sor legvégére maradni, mivel ezzel a forint spekulációs támadásoknak való kitettsége jelentősen nőne, s ez csak a sebezhetőséget növelné, s befektetői szempontból sem lenne hasznos a végére maradni. Egyes elemzők szerint azonban a kormányzat gazdaságpolitikai gondolkodása időnként nem áll távol a közös pénz bevezetését célzó a lengyelországi véleményektől (erről cikkünk a 6. oldalon).
Az EU tagországainak pénzügyminiszterei keddi ülésükön várhatóan arról számolnak be, hogy Magyarország nem tett eleget korábbi ajánlásaiknak – írja az index.hu az MTI alapján. A brit EU-elnökség a hét végén megerősítette, hogy a keddi brüsszeli miniszteri tanácskozás hivatalos napirendjén szerepel egy döntés a magyarországi mulasztásokról. Brüsszeli nyilatkozatok egyértelműen azt sugallják, hogy nem várható kedvező lépés, mivel nem ez az első alkalom, hogy Magyarország nem tartja be az uniós ajánlásokat.
Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse emlékeztetett arra, hogy a többi tagállammal együtt Magyarországnak is el kell juttatnia Brüsszelbe az euróbevezetés előkészítésére kidolgozott konvergenciaprogramját. A bizottság a jövő év elején újabb ajánlásokat fogalmaz meg a deficit leszorítására. Biztos vagyok benne, hogy ezek nagyon szigorú nyelvezetű ajánlások lesznek a magyar hatóságok számára – hangoztatta Almunia.
