A nyugdíjkiadások mintegy egynegyedéért már a központi költségvetésnek kell helytállnia – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter a jövő évi költségvetés általános vitájában. Ez azonban nem akadályozza meg a kormányt abban, hogy kiemelten kezelje a nyugdíjasok szociális biztonságát.
A 2006. évi büdzsé értékelésénél figyelembe kell venni, hogy a megnövekedett hiány 55 százaléka a társadalombiztosításnak átadott pénzeszközök miatt keletkezik – mondta a vitában Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke. Újdonság, hogy a Nyugdíjbiztosítási Alap költségvetési egyensúlyának biztosítását célzó szokásos forráskiegészítés mellett először fizette az állam az egészségbiztosítási járulékot a nem fizetők egy része után. Kovács a járulékfizetésből remélt bevételeket felültervezettnek, a kiadásokat alultervezettnek látta. Külön bírálatot kapott a kormány azért, mert az idén novemberi kiegészítő nyugdíjemelés hatásával a 2006-os büdzsé nem számolt, és nem vették figyelembe a már elhatározott özvegyi nyugdíjemelés és a nyugdíjasállomány összetétele változásának hatását sem.
