BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moldova várja a befektetőket

Moldova lehet a kapocs az uniós, ezen belül a magyar és a volt szovjet tagállamok piaca között – derült ki az ITDH által rendezett moldáv–magyar gazdasági fórumon és üzletember-találkozón.

2005. október 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarország számára vonzó lehet az egykori szovjet tagállamok, köztük Moldova piacainak meghódítása – mondta Marian Lupu, a Moldovai Köztársaság parlamentjének elnöke az ITDH magyar–moldáv gazdasági fórumán. Lupu ezt azzal magyarázta, hogy a nyersanyag-feldolgozás és a kereskedelem területén lehet elsősorban a két ország gazdasági kapcsolatát fejleszteni, hiszen Moldova valamennyi FÁK-országgal szabadkereskedelmi egyezményt kötött.
Lupu október 18–21. között járt Magyarországon állami delegáció élén, amelyet 18 fős üzletembercsoport kísért. A látogatás keretén belül az ITD Hungary szervezésében magyar–moldáv gazdasági fórumot és üzletember-találkozót is tartottak. A rendezvényen megjelent mintegy hatvan üzletember a két ország élelmiszer-ipari, olajipari, szőnyegipari, banki szolgáltatások, turizmus és vendéglátó-ipari együttműködése területén folytathatott tárgyalásokat. Igor Dodon kereskedelmi miniszterhelyettes, szintén azt erősítette meg, hogy Moldova ugródeszka lehet keletről nyugatra és nyugatról keletre. Országa termékei ugyanis megjelenhetnek az unió és a FÁK piacain. Moldova GDP-je tavaly hat százalékkal nőtt, az idén pedig 8,6 százalékos dinamikát várnak, ez a dinamika egyedülálló a régióban.
Az idén az első félévben 16 százalékkal emelkedett a külkereskedelmi forgalom. Moldova exportjának 51 százaléka a FÁK országaiba kerül, ez az arány csökkenőben van. Dodon hozzátette: folyamatosan olyan intézkedéseket hoznak, amelyek révén csökkenthető a bürokrácia, illetve a befektetők terhei. Ma már a hatósági engedélyek hatvan százaléka ingyenesen beszerezhető, ráadásul elviekben már egy nap alatt be lehet jegyezni egy céget. A befektetők az első három évben mentességet élveznek a nyereségadó fizetése alól. A moldáv nemzeti bank autonóm, az idén az első kilenc hónapban 4,9 százalékos volt az infláció, a nemzeti valuta stabil és jelenleg 15 bankvállalat működik az országban – mondta Dumitru Ursu, a Moldovai Köztársaság jegybankjának elnöke. Jelenleg kétszáz-háromszáz kkv exportál magyar termékeket a moldovai piacra és 25 vegyesvállalat működik. A magyar export értéke 2004-ben elérte a 35 millió dollárt. A kivitel döntő részét a gépi berendezések és híradás-technikai eszközök adják. A magyar befektetők közül az egyik legjelentősebb a Richter Gedeon Rt. 1994-ben kezdtek gyógyszert exportálni Moldovába, majd 1996-ben vegyesvállalatot létesítettek, amely a már 103 bejegyzett termékkel és 11 százalékos piaci részesedéssel a legnagyobb gyártónak számít a Moldovai Köztársaságban – mondta Bede Béla, a társaság külkereskedelmi igazgatója. Bede szerint az ottani piachoz türelem kell, viszont már egy-két év után megtérülnek a befektetések.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet