A jegybank monetáris tanácsa (MT) most sem okozott meglepetést, s igazodva az egyértelmű elemzői várakozásokhoz, változatlanul hagyta az irányadó kéthetes repokamatlábat. Járai Zsigmond jegybankelnök a döntést követően elmondta: a tanács a tartás és az emelés között választott, és nem egyhangúan, de nagy többséggel a tartás mellett szavazott.
Az MT a piaci árazással összhangban lépett – véli Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője. A tanács arra számít, hogy a jövőben vegyes hatások alakítják az inflációs folyamatokat. Bár 2006-ban az áfacsökkentés számottevően mérsékli az árnövekedés éves ütemét, 2007-re ez a közvetlen hatás elmúlik. Várhatóan magas marad az olajár és a világgazdaságban erősödik az inflációs nyomás.
Az egyensúly és a konvergencia kérdésében azonban jelentősen megnőtt a bizonytalanság. A tanács már korábban is hangsúlyozta, hogy a hosszú távú gazdasági növekedés érdekében elsődleges fontosságú lenne az euró bevezetése, amelyhez elengedhetetlen az elkötelezettség a konvergenciakritériumok mielőbbi teljesítésére. Bár a kormány újfent megerősítette az euró 2010. évi bevezetése melletti elkötelezettségét, a bejelentéshez nem kapcsolódtak konkrét intézkedések. Járai szerint ezekről a mondatokról külön-külön is szavaztak – azaz nem volt egyszerű konszenzusra jutni a közlemény megállapításait illetően (késett is kissé a dokumentum közzététele).
A grémiumban lefolytatott vita során az eddigieknél lényegesen nagyobb súllyal estek a latba a piaci folyamatok, s a döntésben komoly szerepet kapott az erőteljesebb árfolyam-ingadozás elkerülése. A legutóbbi kamatos ülés óta bekövetkezett forintgyengülés egyelőre nem tűnik olyan veszélyesnek, hogy az emeléshez kellett volna nyúlni, igaz, az emellett érvelők szigorítással üzentek volna a piacnak, hogy az MT a „helyén van”, azaz amennyiben a nemzetközi folyamatok hatásai úgy kívánják, az árfolyam-stabilitás érdekében megteszik a szükséges lépéseket.
Elemzői vélemények szerint az emelési várakozások árazódása során a jegybank már nem biztos, hogy ennyire követi a piacot, mint eddig, s most lesz igazán releváns, hogy bővítették az MT-t. E szempontból érdekes, hogy a testület csekély többséggel megszavazta a név szerinti voksolás közzétételét a rövidített jegyzőkönyvben. Ez sok mindenre fényt deríthet, bár veszélyei is vannak: nem lenne jó, ha show-vá alakulna az ülés.
