A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamra (BKIK) elhibázott lépésnek tartja, hogy a kormány nem a már versenyhelyzetben lévő fővárost jelölte a 2010-es kulturális főváros címre – jelentette ki Petykó Zoltán, a szervezet elnöke. A kamara szerint Budapest pályázatának legfőbb érdeme az, hogy stratégiai városfejlesztési elemeket is tartalmaz, ezért mindent elkövetnek majd azért, hogy az abban megfogalmazott fejlesztések megvalósuljanak. Petykó szerint a fővárosnak még mindig nincs stratégiája, mivel a középtávú városfejlesztési prioritásait tartalmazó Podmaniczky program sok helyütt hibás: Budapest szükséges, elkerülhetetlen fejlesztéseit például listaszerűen sorolja fel, ráadásul olyan egymásnak ellentmondó alapelvekkel készült, mint a hatékonyság és a szolidaritás. A program hibájának tartják továbbá, hogy nem tartalmaz megtérülési számításokat, hatástanulmányt, a tervezésbe nem vonja be a lakosságot és a magántőkét sem mozgósítja. A jelenleg tervezett finanszírozási formában a panelprogram sem valósítható meg és a négyemeletes házakra történő ráépítéssel kellene fedezni a felújítások egy részét – mondta Petykó.
