BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormányfő is a 2008-as euróteljesítés mellett áll

A kormány az euró 2010-es bevezetéséért dolgozik, többek szerint ez annak az ára, hogy a liberálisok megszavazzák a költségvetést. A forint különösebben nem reagált a bejelentés hírére, konkrétumok megjelenéséig nem is várható komolyabb piaci reakció.

2005. október 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Legalább a kommunikáció szintjén kialakulni látszik az összhang: pénzügyminisztere után immár a kormányfő is az euróbevezetés feltételeinek 2008-as teljesítése mellett teszi le a voksot. Arról azonban nem esett szó, hogy a kormányzat ragaszkodik-e a 2010-es bevezetéshez, erről feltehetően a decemberig Brüsszelbe küldendő új konvergenciaprogramból lehet majd többet megtudni. A céldátumot tehát továbbra is lebegteti a kormány, ami nem túl jó üzenet a piacoknak. A kormány elkötelezett a maastrichti kritériumok 2008-as teljesítése mellett, ami lehetővé teszi az euró 2010-es bevezetését és az idei 6,1 százalékos GDP-arányos deficit után jövőre 4,7 százalékos hiány elérését tűzi ki célul – közölte hétfőn Batiz András kormányszóvivő. Szerinte „nincs az egyensúlyban működő államháztartásnak alternatívája, az egyensúly, az igazságosság és a fejlődés kéz a kézben járnak”. A bejelentés lezárta az elmúlt hetek koalíciós, politikai és gazdasági vitáját és eldöntötte: 2008-ig évente nagyjából 300 milliárddal csökkennek az állami kiadások. Ezzel párhuzamosan abban is egyezségre jutottak a kormányzó pártok, hogy változtatás nélkül megszavazzák a – sokak által választásinak tartott – költségvetési törvényt. A bejelentés hírére az euró forintárfolyama 40 fillérrel süllyedt a bankközin, azaz erősödött a hazai fizetőeszköz. A kormányzat az államháztartási deficit éves csökkentésének ütemét az eddigi 0,6–0,7 százalékról a GDP 1,4 százalékára gyorsítja. Batiz arról is beszámolt, hogy a miniszterelnök vezetésével hamarosan „államreform-bizottság” jön létre, aminek célja a jelenleginél kisebb, átláthatóbb, hatékonyabb igazgatás megteremtése.
Mindez egyelőre nem több kommunikációs jelenségnél, s amíg konkrétumok nem látnak napvilágot, a piac is csak névértékén kezeli – kommentált Kovács György, a Budapest Economics elemzője. Ezzel kapcsolatban azonban bizonyosnak tekinthető, hogy nagy reformok a választások előtt nem lesznek. A magyar deviza tegnap erősödő pályát futott be – 252 forint alatt is jegyezték az eurót – ez azonban sokkal inkább a nemzetközi piacokon az amerikai maginflációs adat nyomán bekövetkezett konszolidáció eredménye, semmint a kormányzati bejelentésé. Politikai elemzők szerint a kormányfő kényszerhelyzetben volt, a piacok alaposan megingott bizalmát próbálja helyreállítani a bejelentéssel, a kérdés az, hogy nem túl későn-e? Jelenleg inkább tűzoltásnak tűnik a dolog, semmint érdemi intézkedésnek – mondta Szabados Krisztián, a Political Capital igazgatója.
Az MSZP biztosítékot kapott arra, hogy a 2010-es céldátum megtartása nem jár együtt kiadáscsökkentéssel – vázolta a megállapodás lényegét a NAPI Online-nak Barcza György, az ING Bank elemzője. Mindez azt jelenti, hogy vagy marad az eredeti céldátum, és ahhoz adóemelés társul, vagy marad az SZDSZ adócsökkentési programja, és akkor elbúcsúzhatunk a 2010-es időponttól – mondta Barcza. A kétpárti megállapodás a 2006-os költségvetésre vonatkozik, így a 2007-es és 2008-as években még lehetőség nyílhat arra, hogy a pénzügyminiszter múlt heti megfogalmazása szerint költségvetési konszolidációra kerüljön sor, nagyrészt kiadáscsökkentő lépések, részben pedig bevételnövelő intézkedések révén. A szakember kiemelte: a bejelentett megállapodás az igazán fontos kérdésben, az euróbevezetéshez szükséges jövő évi költségvetési számok terén nem hozott változást, sőt, inkább távolabbivá teszi a közös európai deviza átvételét. A paktum bebetonozza ugyanis a kiadási oldalt, a költségvetésnek azt a „lábát”, ahol az euróbevezetés felé lépni kellene. A bevételnöveléssel való hiánycsökkentés közgazdaságilag sem szerencsés, de politikailag is ennek a megoldásnak van a legkisebb esélye, tekintettel az SZDSZ adócsökkentési programjára.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet