BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A monetáris tanács is a gyors euróbevezetés mellett áll

A monetáris tanács a jelek szerint az eddiginél aktívabb szerepet vállal a gazdasági közéletben. A tagok az augusztusi jelentős megosztottság után szeptemberben ismét gyakorlatilag együtt szavaztak a 25 bázispontos csökkentésről.

2005. október 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A jegybank monetáris tanácsa (MT) a jelek szerint aktívabb szerepet vállal a napi gazdaságpolitikai iszapbirkózásban, a testület ugyanis eddig távol tartotta magát mind az euró bevezetése idejének, mind pedig az államháztartás ebben játszott szerepének direkt szakértésétől. Legutóbbi, október 10-i – nem kamatos – üléséről tudósító közleményében azonban szerepel egy, az eddigi hasonlóakkal összevetve „kakukktojásnak” is értelmezhető mondatcsokor, miszerint „a tanács egyetértett abban, hogy az euró mihamarabbi bevezetése a magyar gazdaság érdekeit szolgálja. Ennek halogatása növeli a magyar gazdaság sebezhetőségét és a pénzügyi rendszer működési kockázatát. Elsősorban az államháztartás területén a jelentős túlköltekezés visszafogására van szükség a maastrichti kritériumok teljesítéséhez, amelyek ugyanakkor a gazdaság fejlődésének harmonikus pályára való állítását is szolgálják.”
Mindebben az az érdekes, hogy az MT ezeket a megállapításait a pénzügyi rendszer stabilitásáról szóló tanulmány kiadásával egy időben született közleményében tudatta, holott eddig ezen a fórumon ilyen jellegű kérdésekről nemigen nyilvánult meg a testület. Főleg nem szokott – gyakorlatilag közvetlenül – beleszólni a fiskális politikába. Elemzők és más megfigyelők szerint kétségkívül szokatlan hangvételű volt a múlt hétfői közlemény, mivel az áht helyzetéről és a tennivalókról a jegybank részéről eddig szinte kizárólag az inflációs jelentésben lehetett olvasni. Az euróbevezetés időpontjáról, illetve a halasztás következményeiről eddig nem foglalt állást a testület; ezt Oblath Gábor MT-tag is megerősítette lapunknak. Véleménye szerint 2010 „befutása” nehéz, de nem lehet azt mondani, hogy lehetetlen. Ebben a kérdésben nagyon sok múlik a következő kormányon. A jegybankár mindenesetre úgy vélekedett, hogy amennyiben sokáig húzódna a közös deviza bevezetése, az „jelentős kockázatokat okozna”.
Az MT feltehetően szükségét érezte, hogy valamilyen módon megnyilvánuljon a bevezetés halasztásáról, illetve 2010 tartásáról szóló diszkusszióban. Más forrásból származó információink szerint az euró fontosságát hangsúlyozó kitétel a közleményben hosszas egyezkedés eredménye, amely mögött voltaképpen a testület ebbéli megosztottsága is áll, mivel egyes tagok – szemben a jegybank elnökével, illetve vélhetően az MNB részről delegált jegybankárokkal – nem látják eleve elúszottnak a 2010-es euródátumot. Oblath ebbéli értesüléseinket nem támasztotta alá, szerinte az MT-n belül egyetértés van. A külvilág felé mutatott megnyilvánulások alapján hasonlóan vélekedik erről Pintér András, az IEB elemzője, aki szerint az MT döntései tulajdonképpen egyértelműek, és az, hogy a testület tagjai külön-külön mit gondolnak, lényegében mindegy is. Az elemző szerint mindazonáltal szerencsés lenne, ha egységes álláspont alakulna ki az euró bevezetéséről; a jegybank már számos tanulmányban nyilvánította ki a mielőbbi csatlakozás előnyeit. A piacok jelenleg 2013–2014-nél korábbi időpontot nem áraznak, sőt, inkább még későbbi bevezetéssel kalkulálnak.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet