BUX 138882.28 -0,44 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ne ess pánikba!

2005. október 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A madárinfluenzával kapcsolatban egy biztos: célszerű lenne az eddigieknél jóval körültekintőbben fogalmazni. Ha valahol az olvasható, hallható, hogy emberre veszélyes vírustörzs, a következő fórumon már emberről emberre terjedő vírusról beszélnek – pedig azt egyelőre fel sem fedezték. Ahhoz sem kell nagydoktori, hogy ne keverjék össze a vakcinát a gyógyszerrel, az pedig csak jóindulat kérdése, hogy a lehetséges 150 millió halott helyett tényekről számoljanak be. Az is érdekes, hogy miért a madárinfluenza lett a közkedvelt népi játék, a riogatás legújabb eszköze. Az emberre veszélyes – de csak állatról emberre terjedő – H5N1 vírus ugyanis 1997 óta szedi humán áldozatait. Igaz, ettől még kialakulhat az emberről emberre terjedő mutáció és az sem jó, ha „csak” a baromfikat kell milliószámra leölni. Mindez azonban nem változtat azon, hogy a pánikkeltés nem egészséges. A fő állatorvos, a szakminiszter és a tiszti főorvos hiába próbál mindenkit megnyugtatni, a jelenlegi kommunikációs stratégia – úgy tűnik – erre alkalmatlan. A lakosságot ugyanis csak akkor érdekli, hogy a minisztert beoltották, ha annak szárnya nőtt. Inkább arra kíváncsi, hogy mik a tünetek, kihez kell fordulni, hogyan lehet felkészülni, milyen megelőzési és kezelési lehetőségek vannak. Így hát az kevés, ha azt írják ki az illetékes honlapokra, hogy „Ne ess pánikba!”

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet