A madárinfluenzával kapcsolatban egy biztos: célszerű lenne az eddigieknél jóval körültekintőbben fogalmazni. Ha valahol az olvasható, hallható, hogy emberre veszélyes vírustörzs, a következő fórumon már emberről emberre terjedő vírusról beszélnek – pedig azt egyelőre fel sem fedezték. Ahhoz sem kell nagydoktori, hogy ne keverjék össze a vakcinát a gyógyszerrel, az pedig csak jóindulat kérdése, hogy a lehetséges 150 millió halott helyett tényekről számoljanak be. Az is érdekes, hogy miért a madárinfluenza lett a közkedvelt népi játék, a riogatás legújabb eszköze. Az emberre veszélyes – de csak állatról emberre terjedő – H5N1 vírus ugyanis 1997 óta szedi humán áldozatait. Igaz, ettől még kialakulhat az emberről emberre terjedő mutáció és az sem jó, ha „csak” a baromfikat kell milliószámra leölni. Mindez azonban nem változtat azon, hogy a pánikkeltés nem egészséges. A fő állatorvos, a szakminiszter és a tiszti főorvos hiába próbál mindenkit megnyugtatni, a jelenlegi kommunikációs stratégia – úgy tűnik – erre alkalmatlan. A lakosságot ugyanis csak akkor érdekli, hogy a minisztert beoltották, ha annak szárnya nőtt. Inkább arra kíváncsi, hogy mik a tünetek, kihez kell fordulni, hogyan lehet felkészülni, milyen megelőzési és kezelési lehetőségek vannak. Így hát az kevés, ha azt írják ki az illetékes honlapokra, hogy „Ne ess pánikba!”
