BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kevesebb pénz jut jövőre a civileknek

2005. október 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre csökkennek a civil szervezetek támogatására fordított állami források – derül ki a 2006. évi költségvetési törvény tervezetéből. A támogatások legnagyobb részét kezelő Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) költségvetési kerete 7 milliárdról 6,89 milliárd forintra csökken. Ugyanakkor az államháztartási tartalékkal és a működési költségekkel csökkentett, ténylegesen szétosztandó 5,7 milliárd forintos keretet sem tudják teljesen kihasználni a civil szervezetek. Lapértesülések szerint ugyanis a maradványképzési kötelezettségek miatt a már megítélt és szerződéssel alátámasztott támogatásoknál is milliárdos nagyságrendben csúszhatnak át kifizetések 2006-ra. Az NCA vezető szerveinek működését emellett Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter is bírálta, mivel a döntnököknek egyes esetekben feltételezhetően maguk, vagyis saját küldő szervezetük felé hajlott a kezük.
A civil szervezetek nemcsak az NCA-ból, hanem más költségvetési fejezetekből is támogatásban részesülnek. A Külügyminisztérium az atlanti gondolatot támogató nem kormányzati szervezeteknek tart fenn külön kasszát, amely az idei névleges 45 millió forintról jövőre 38,8 millió forintra csökken. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma idén 610 millió forinttal dotált civil és nonprofit kulturális szervezeteket, ez a kassza 2006-ra 210 millió forintra csökken. Nő ugyanakkor az antidiszkriminációs törvény alkalmazásához kötődő civil tevékenységek apanázsa, 55-ről 99 millió forintra. Új elemként pedig megjelenik a civil szolgáltató központok támogatása, amelyre 90 millió forintot szánna a költségvetés tervezete.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet