BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hírháló

2005. október 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy százalékkal nagyobb infláció a gázáremelés miatt?
A fogyasztók nem fogják érzékelni az áfa januári csökkentését, mert elviszi az energiaárak emelkedésének tovagyűrűző hatása – jelentette ki Parragh László, az MKIK elnöke a földgáz nagyfogyasztói árának november elsejei újabb növekedése kapcsán. A kamara számításai szerint amennyiben az ipar továbbhárítja azt a 165 milliárd forint többletköltséget, amelyet az idei 40 százalékos gázáremelés okoz, akkor az infláció 1 százalékkal emelkedhet. Az MKIK a világpiaci árak növekedése miatt jövő tavasszal további csaknem 20 százalékos áremelkedésre számít, ami a tovagyűrűző hatás következtében már 2 százalékos többletinflációt okozhat. Parragh szerint pusztán a nagyfogyasztói áremelés nem lehet megoldás, fél éven belül szükség lesz a lakossági gázár korrekciójára is.

Eltűnhetnek a számlahegyek
Már Magyarországon is alkalmazható az elektronikus számlázás, amely jelentős költségmegtakarítást és hatékonyságnövekedést jelent a cégeknek. Szakértők szerint 2007-re a fogyasztásicikk-szektor számlaforgalmának fele elektronikus úton bonyolódik. Míg a számviteli törvény már 2003-ban elfogadta bizonylatként az elektronikusan aláírt e-számlát, az adózásról szóló szerint azonosításra nem volt alkalmas, így nem tette lehetővé az áfa levonását. A hazai fogyasztásicikk-szektorban működő nagyvállalatokat képviselő ECR Hungary és a Magyar Gépjárműipari Szövetség az adóhivatallal együttműködve ezért kidolgozta azokat a szabályozási és gyakorlati intézkedéseket, amelyekkel az elektronikus számlázás nem jelent többé adókockázatot, az APEH pedig felkészült a technológiával kapcsolatos gyakorlati teendőkre is.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet