Rácz Jenő szakminiszter szerint a jövő évi költségvetési tervezet igazságosabb, biztonságosabb és korszerűbb egészségügyet támogat. Ennek köszönhetően 2006-ban 1535,9 milliárd forinttal töltik fel az egészségbiztosítási alap kasszáját – az idei tervezet 1521 milliárd volt. Nézőpont kérdése, hogy a bővülés mekkora, Rácz a 2002-es adatokhoz képest mér, ez 40 százalékos emelkedést mutat, ugyanakkor az idei büdzséhez képest már csak 1 százalékos bővülésről lehet beszélni (NAPI Gazdaság, 2005. október 7–8., 1–2. oldal.) Ezzel szemben a tárca és a kormányzat tervei között olyan változtatások vannak, amelyek megvalósulásával akár ez a bővülés is elég lehet anélkül, hogy növekedne a deficit. A legnagyobb változás, hogy valamennyi jogosult után valóságos befizetés történik a kasszába, ez több mint 300 milliárdos többletet jelent a e-alap bevételi oldalán. Így csak azok mögött nem áll majd biztosítási „folyószámla” akik – bár kötelesek lennének rá – nem fizetik a járulékukat. Ők azonban rosszul járhatnak, fél éven belül a szolgáltatók ugyanis képesek lesznek ellenőrizni, hogy a TAJ-kártya mögött valóban van-e befizetés. Ezzel együtt szintén megvalósul a háromlépcsős ellátási rendszer, amelyben az első szint mindenkinek alanyi jogon jár – ez egyebek között az egyes sürgősségi ellátások vagy a járványügy –, ezen ellátások során a szolgáltató nem vizsgálhatja majd a jogosultságot. A második lépcső csomagját a „normál” járulékot fizetők kapják – ez alapjaiban megegyezik azon egészségügyi ellátásokkal, amelyeket ma is mindenki igénybe vehet. Tulajdonképpen eddig is csak a fizetők voltak jogosultak, ám a rendszer nem volt képes kizárni a potyautasokat. Márpedig mintegy 300 ezer ilyen potyautas van, akiknek van ugyan munkaviszonyuk, járulékot azonban nem fizetnek – mondta Rácz. Az általuk okozott kár 100 milliárd forint körül van évente. Az azonban egyelőre nem világos, hogyan hajtják majd be a kórházi számla összegét a potyázókon. A rendszer harmadik szintjén az úgy nevezett fizető ellátások vannak, amelyek majd azoknak járnak térítésmentesen, akik ezért hajlandóak több járulékot fizetni.
