A kabinet tegnapi ülésén döntött a januári 6,3 százalékos emelés után a nyugdíjak újabb 1 százalékos emeléséről. Az összesen 21,1 milliárd forintba kerülő intézkedéscsomag számos ponton is a törvényes kötelezettségeknél kedvezőbb feltételeket biztosít a jogosultaknak. A kormány több esetben is nagyvonalú felkerekítésekkel élt, és miközben utólagosan a megemelt összegre egészíti ki a 13. havi nyugdíj tavasszal kifizetett részét, a nyugdíjszerű jövedelempótló támogatásokra és a kiegészítő juttatásokra is kiterjeszti az intézkedések hatályát. A nettó béremelkedés és a nyugdíjas-infláció alapján kiszámolt pótlólagos emelés visszamenőleges hatályú, ennek következtében átlagos esetben 90 ezer forintot visz ki novemberben a postás, de a minimális többletjárandóság is meghaladja a 30 ezer forintot.
Három diplomás szakmából is túlképzés van Magyarországon – jelentette ki tegnap Csizmár Gábor munkaügyi miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Túl sok pedagógus-, közgazdász-, és általánosságban sok mérnökdiplomát adnak ki egy évben, ezzel szemben több tízezres hiány van az érettségi utáni felsőfokú szakképzettséggel rendelkezőkből. A mérnökök közül informatikusból, villamos-, valamint gépészmérnökből van kevés, miközben nehezen találnak munkát az agrár- és textilmérnökök – mondta Csizmár. A szakmunkáshiányt jól jelzi, hogy van, ahol CNC-esztergályosi munkára még 600 ezres fizetési ajánlattal sem találnak megfelelő jelentkezőt.
