Okosan kell mérlegelni, hogy két évvel korábbi vagy egy-két évvel későbbi eurócsatlakozás-e a megfelelőbb az országnak – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az országgyűlésben. Bár a közös európai fizetőeszköz átvétele csökkenti az országkockázatot és stabilizálja a gazdaságot, a fejlesztés és az igazságosság szempontjai miatt akár a bevezetés eltolása is érdekében állhat az országnak – fogalmazott a kormányfő. Gyurcsány megismételte múlt heti nyilatkozatát, mely szerint költségvetési elszámolási okok miatt nem szabad lemondani egy méter autópályáról sem. Hasonló kiemelt célként említette a nyugdíjkorrekciót és a családi pótlékot is.
A 100 lépés program sikerei között hangsúlyozta, hogy csak augusztusban 30 ezer kék munkakönyvet váltottak ki, és éves szinten a 200 ezret is elérheti az így legálisan munkát vállalók száma. A következő hónapokban nagy közmunkaprogramok elindítását tervezi a kormány – mondta Gyurcsány. Ezeket a programokat várhatóan még az idei büdzséből finanszírozzák, mivel a 2006-os költségvetési törvény tervezete már lényegesen fukarabbul bánik a területtel. A tervezet szerint jövőre két speciális program is folytatódik az általános finanszírozás mellett. Az autópálya-építést segítő közmunkákra ugyanakkor az idei 600 millió forint után jövőre csak 180 millió, míg a nemzeti parkok fejlesztésére 350 millió forint helyett csak 105 millió forint van elkülönítve a költségvetésben. Emellett a közmunkaprogramok támogatása soron is csak mintegy 2 milliárd forint szerepel, szemben az idei 3,05 milliárd forinttal. A 2005-ös keret egy része ugyanakkor még felhasználására vár. A Közmunka Tanács 7,5 milliárd forint felhasználásával 25 ezer ember foglalkoztatását biztosító közmunkaprogramot indít – jelentette ki Sándor László, a szervezet vezetője.
Elemzők szerint a lényeget tekintve túl sok meglepetést nem tartalmazott a szocialisták szombati választmányi ülésén tett kijelentés tegnapi megerősítése, a magyar deviza azonban eséssel reagált, s tegnap délután az euró átlépte a lélektaninak tartott 250 forintos határt, majd árfolyama 250,75/80 forintig kúszott. Újdonság csak az volt, hogy most már a kormány számára is kétséges lehet az időpont teljesítése, pedig a piacok megnyugtatása érdekében mielőbb ki kellene tűzni az új – ezúttal már hiteles és tartható – céldátumot.
Gyurcsány Ferenc hétfői parlamenti beszéde folytatása a múlt héten kezdődött kormányzati kommunikációnak: a kabinet kezdi beismerni, hogy nem tartható az euró bevezetésére vonatkozó céldátum. A múlt héten még csak szűkebb körhöz (NAPI Gazdaság, 2005. szeptember 28. és 29., 1–2. oldal), köztük a piaci elemzőkhöz szóltak az esetleges halasztásról a kormány illetékesei, most pedig szélesebb réteghez is eljuthatott az üzenet.
Elemzők szerint nem az autópályákkal van baj, hanem az államháztartás egészével, a nagy elosztó rendszerekkel és az adminisztrációval. Az euró bevezetéséhez elsősorban a költségvetés átalakítása hiányzik. A befektetők 2013 körüli eurózóna-csatlakozásra számítanak, ám jelenleg – a költségvetési hiánypálya jelentős korrekciója után – már a 2014-es dátum sincs beárazva. Az igazi meglepetés az lenne, ha 2011-2012 tájban sikerülne bevezetni a közös valutát.
A vállalkozói szféra megítélése szerint „óriási hiba” lenne az euró bevezetésének elhalasztása, illetve a minél korábbi áttérés lenne ideális. A szükséges feltételek mielőbbi teljesítése biztonságot adna a vállalkozóknak is – fogalmazott Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) alelnöke. Ez ugyanis a gazdaság érettségét bizonyítaná, ám – tekintve a jövő évi büdzsé választási mivoltát – az alelnök ennek jelenleg nem látja realitását. Fél éve egyértelmű, hogy hova fut ki a kormányzati politika – fogalmazott Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Szerinte a kormány számára jól is jön a csúszás, s a halasztással biankó csekket állít ki magának a 2006-os választási büdzséhez. A csúszással a jövő évi költségvetés konvergenciakontrollja is elvész, így várhatóan ez is az elmúlt négy év büdzséjének sorsára jut.
