Tízmillió dolláros magyar–izraeli tőkealap jön létre
Növekvő bizalmat érzékeltem Magyarország iránt – jelentette ki Szanyi Tibor, a magyar–izraeli gazdasági kapcsolatok koordinálásával megbízott kormánytag, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium politikai államtitkára a NAPI Gazdaságnak, miután izraeli kollégájával, Ehud Olmert izraeli miniszterelnök-helyettessel – aki egyben az ipari, kereskedelmi és munkaügyi miniszter és megbízott pénzügyminiszter is – parafálták a két ország közti gazdasági együttműködésről szóló szerződést. Ez a dokumentum alapozza meg többek között azt az 5–5 millió dolláros befektetéssel létrejövő izraeli–magyar kockázati tőkealapot, amellyel a két ország új közös technológiai cégek indítását szeretné támogatni. Szanyi a helyi közlekedési minisztérium helyettes vezetőjével az izraeli nagy vasúti fejlesztésekben való magyar cégek esetleges részvételéről és a taszári repülőtér izraeli hasznosításáról is tárgyalt.
Stumpf-intő Gyurcsánynak
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök legnegatívabb cselekedete 2005-ben az, hogy a kormány kiadási terheinek tetemes részét a 2006-os és későbbi költségvetési évekre igyekszik pakolni – áll a Századvég politikai kutatóintézet legújabb tanulmányában a Bloomberg jelentése szerint. A 750 oldalas tanulmányt jegyző Stumpf István – az előző kormány kabinetfőnöke – szerint nemcsak, hogy megbukott a jóléti átmenet programja a Gyurcsány-kormány elmúlt 12 hónapjában, de komoly terheket raktak a következő évek költségvetéseire is. A Századvég kiadványa 22 tematikus fejezetben szedi ízekre a kormány politikáját a gazdaság, a társadalom, a külügyek, valamint a honvédelem területén.
Helyben járó Magyarország
A Világgazdasági Fórum legújabb versenyképességi jelentésében Magyarország a 39. helyen áll, akárcsak tavaly – derült ki a Bloomberg tudósításából. A Magyarország előtti bolyban az első öt helyen továbbra is Finnország, az USA, Svédország, Dánia és Tajvan áll. Néhány helyet visszacsúszott Norvégia, Japán, Németország, Ausztria, Izrael. Izland, Ausztrália, Hollandia, Portugália és Írország szorgalmasan feljebb kúszott a lista éle felé. A legnagyobbat Dél-Koreának sikerült ugrania: míg tavaly még csak a 29., az idén már a 17. legversenyképesebb gazdaságot tudhatja magáénak a világon.
