Az első nyolc hónapban 224 milliárd forintot fizettek ki a gyógyszerkasszából a medicinák támogatására, a deficit az időarányos előirányzathoz képest 35 milliárd forint. A költségvetés az idén 284 milliárd forintra tervezte a kasszát, eszerint a havi átlagos költés nem haladhatná meg a 23 milliárd forintot. Ehhez képest augusztusban 26 milliárd ment el támogatásokra (a májusi költés 39 milliárd volt). Ez részben annak tudható be, hogy nyáron csökken a patikaszerek forgalma, valamint lassan érezhetővé válnak a kormány költséghatékonyságot segítő intézkedései – vélik szakértők. A nyár folyamán ugyanis bővült a fix támogatású gyógyszerek köre, szeptembertől pedig több szinten is szigorították a receptfelírást. A kassza ettől függetlenül elúszott, és ha az év utolsó négy hónapjában a havi költés nem haladja meg a 23 milliárd forintot, akkor az előirányzottnál 32 milliárddal több lesz a deficit.
Az idei büdzsé 5 milliárd forinttal lett kisebb tavalyinál. Ez elsősorban a gyógyszergyártók problémája, velük a hiány pótlásáról hetek óta tárgyal a kormány. A NAPI Gazdaság értesülése szerint a gyártók és a kormány közötti megállapodást várhatóan ma véglegesítik. Egy tavaly született – és 2006 végéig érvényes – szerződés szerint a hiányon 30 milliárd forintig a gyártók és a kormány fele-fele arányban osztoznak, e felett viszont minden költség a gyárosoké.
