Megszüntetné a pártok ingyenes ingatlanhasználatát két kormánypárti képviselő – derül ki egy kedden benyújtott parlamenti indítványból. A szocialista Molnár Gyula és a szabaddemokrata Bőhm András arra tett javaslatot, hogy az állam tulajdonát képező, a pártok által használt ingatlanokkal kapcsolatban a politikai szervezetek döntsék el: vagy megvásárolják azokat, vagy piaci alapon kibérelik. A vásárlásra versenyeztetés nélkül és részletfizetési kedvezménnyel kerülhetne sor. Azokat az ingatlanokat, amelyeket a pártok nem hasznosítanak, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) hasznosítja, illetőleg értékesíti.
A javaslat viszonylag szűk határidőket szab: a törvény hatálybalépését követően 60 napon belül ki kell üríteni és át kell adni minden olyan ingatlant, amelyre működésükhöz nem tartanak igényt. A beterjesztők szerint a piaci viszonyokra történő hatékony áttérést segíthetik a szigorú, legsúlyosabb esetben a mulasztó párt költségvetési támogatásának felfüggesztését is kilátásba helyező jogi és pénzügyi jellegű szankciók. Ha az érintett párt az ingatlan megvásárlása mellett döntene, a vételár kiegyenlítésére legfeljebb 15 éves, évi egyenlő részletekben történő részletfizetés lenne adható. A vételár egy összegben való megfizetése vagy az előírtnál rövidebb törlesztési idő vállalása esetén a pártot árengedmény, illetőleg a vételárhátralékból engedmény illetné meg.
A NAPI Gazdaság értesülései szerint a kormány támogatja a javaslatot, és a KVI is rábólintott már, kétséges ugyanakkor a frakciók álláspontja. A változások leginkább a régi pártállami ingatlanállományt megöröklő MSZP-t érinthetik, amelynek adott esetben tízmilliós nagyságrendű kiadást jelentene a vételár vagy a bérleti díj kifizetése. Az ingatlanhasznosításról szóló javaslat információink szerint az első lépés lehet egy alku- és vitafolyamatban, amelynek eredményeképpen lezárulhatna az átláthatatlan pártvagyonok és pártfinanszírozás másfél évtizedes története.
