BUX 138821.67 -0,48 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre is karcsú lesz a gyógyszerkassza

A hét végére megszülethet a gyógyszergyártók és a kormány közötti megállapodás az idei kasszahiány kipótlásáról, igaz, a felek még mindig arról vitatkoznak, mit hogyan kell számolni.

2005. szeptember 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szaktárca és a gyártók bíznak abban, hogy a hét végén lezárulnak a gyógyszertárgyalások, amelyeken még nem született végleges szám a gyártók által befizetett összegről, és a jövő évi kassza bővítésről is folyik a vita. Az első hét hónapban 198 milliárd forintot költött az állam gyógyszertámogatásra, az időarányos előirányzathoz képest 32 milliárd volt a deficit. Ugyanakkor annak tudatában, hogy tavaly 289 milliárdot költöttek a medicinák támogatására, senkire sem hatott a meglepetés erejével az, hogy nem tartható a 284 milliárdra „belőtt” idei büdzsé.
A gyártók és a kormány között tavaly született – 2006 végéig érvényes – megállapodás szerint 30 milliárd forint deficitig az állam és a gyártók fele-fele arányban osztozkodnak a költségeken, e felett csak a gyártóknak kell a zsebükbe nyúlniuk. A gyártók azonban nehezményezik, hogy rendre alultervezik a gyógyszerkasszát – igaz, a megállapodás tartalmazza, hogy az állam vállalja a gyógyszerkassza évenkénti 5 százalékos bővítését. Tavaly az előirányzat 270 milliárd volt, de végül 289 milliárdot sikerült elkölteni medicinákra. A költségvetés tervezésekor a 270 milliárdot vették bázisnak, ezt növelték öt százalékkal. Egyes hírek szerint a jövő évi büdzsé első látásra is alultervezettnek tűnik, ugyanis nem éri el majd a 300 milliárd forintot, míg az idén a végleges költés a 320 milliárd forintot is meghaladhatja. Az is felmerült a tárgyalásokon, hogy a gyártók a jelenlegi 17 milliárdos befizetés helyett legalább 20 milliárd forinttal járuljanak hozzá a kasszához. Székely Krisztina az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke elmondta: a felek hajlandóak a kompromisszumokra, keresik a vállalható megoldást és várhatóan a hét végén sikerül megállapodniuk.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet