Jövő hét végére meglesznek a jövő évi költségvetési sarokszámai – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter az MSZP közgazdasági tagozatának tegnapi ülésén. Veres elmondta: jövőre a bruttó bérek emelkedése az adóterhelés és a fogyasztói árak nagyjából hasonló mértékű változása miatt megegyezhet a reálbérek növekedésével. Ez a termelékenységnövekedéssel azonos mértékű, mintegy 3-4 százalékos lehet, míg a nyugdíjak emelkedése elérheti a 4 százalékot.
A mintegy 200 milliárdos adócsökkentés, a 33 milliárdos családtámogatás-növekedés és más emelkedő kiadások miatt csökkenteni kell az államigazgatás működési költségeit. Ezek 2002-ben GDP-arányosan 8,7 százalékot tettek ki, míg jövőre 7, majd 2007-ben 6,7 százalékra csökkenhetnek. Leginkább a tárcánként százas nagyságrendben meglévő fejezeti kezelésű előirányzatok keretét „vágja meg” a kormány, e közel ezermilliárd forintos körben csak azok a kiadási sorok szerepelnek majd a büdzsé-előterjesztésben, amelyek EU-pályázatok nemzeti kiegészítését jelentik. Az agrárium támogatása 418 milliárdos, míg a felsőoktatásé 200 milliárd forintos lesz jövőre, ez utóbbi az idén 180 milliárd forint volt. A kamatterhek a csökkenő alapkamat ellenére érezhetően nem fognak esni, mivel a törlesztéseket még a korábban kibocsátott fix kamatozású papírok után kell állni.
Az idei államháztartási folyamatokról szólva a miniszter azt mondta: az eddig az EU-támogatásoknál teljesült 68 milliárd forintos kifizetés év végéig 100 milliárd forintra nőhet. A panelprogram a sok városban 4-5-szörös túljelentkezésre tekintettel egész biztosan bővül és gyakorlatilag felülről nyitott kasszává válik. Veres ugyanis kijelentette: ott, ahol az önkormányzattól és lakóktól származó önrész megvan, az állam mindenhol biztosítja majd a saját részét.
