BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Igényt tarthat az EU a kieső áfára?

2005. szeptember 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az októberi elsejei adócsökkentés – amennyiben a parlament hétfőn támogatja – szembemehet az unió áfát szabályozó úgynevezett hatos direktívájával, amely szerint minden tagállam csak egy általános adókulcsot, illetve legfeljebb két alacsonyabb adókulcsot alkalmazhat – áll az Ernst & Young tanácsadó cég elemzésében. Ha az Országgyűlés az üzemanyagokra elfogadja a 20 százalékos áfát, októbertől gyakorlatilag bevezetik a negyedik kulcsot Magyarországon. A tagállamok eltérhetnek a szabálytól, ha az adó felszámításával kapcsolatos eljárást szeretnék egyszerűsíteni, vagy ha adókikerülést akarnak megszüntetni. A határ menti benzinturizmus esetleg besorolható az utóbbi kategóriába, ráadásul mire Brüsszel rosszallását fejezné ki, rendeződne a helyzet. Esetleg a közös kasszából kieső áfabevételt igényelheti vissza az unió, de más szankciót nem alkalmazhat – véli Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.
Veres János pénzügyminiszter hozzátette, hogy az áfakulcs változtatásával a lakosság terheit kívánják csökkenteni, nem a fuvarozókét. A jövedéki adó mértékét a kormány 2003. január elseje óta nem csökkentheti az uniós szabályok miatt, az olajárak alakulásába nincs beleszólása, így az üzemanyagárak mérséklésére az egyetlen megoldást az áfa csökkentése jelentheti – mondta Kóka János gazdasági miniszter az Országgyűlés gazdasági bizottságának meghallgatásán. Zara szerint viszont megoldható lenne az MDF azon javaslata is, amely kivenné a jövedéki adót az áfa alapjából.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet