BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A GKM tűnik vesztesnek

2005. szeptember 8. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetési fejezetek összesen 150 milliárd forint támogatáscsökkenéssel kénytelenek szembenézni jövőre a lapunk birtokába került összeállítás szerint. A minisztériumok, önálló intézményi fejezetek (például az Országgyűlés, az Alkotmánybíróság), illetve a társadalombiztosítási alapok és a helyi önkormányzatok összes támogatása az idei, zárolások utáni 6900 milliárd forintról jövőre 6750 milliárd forintra csökkenne a számok tanúsága szerint. A legnagyobb, 65 milliárdos elvonással a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnak (GKM) kellene szembenéznie. A Belügyminisztérium is sokat vesztene (22 milliárd forint), míg komolyabb forrásbővüléssel – 89 milliárd forint – az EU-integrációs terület számolhat. A GKM azért kerülhet a vesztesek listájának élére, mert fő pályázatkezelő fejezetként őt érinti legérzékenyebben az a kormánydöntés, amely leállítja a nem uniós forrásból származó kifizetéseket jövőre.
Nemcsak a racionalizálás, hanem az adóváltozások is megrövidítik a fejezetek kereteit. Az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás, illetve az áfacsökkentés együttesen 27,5 milliárd forinttal fogja vissza a gazdálkodást, igaz, ezek csak egyik zsebből a másikba vándorló pénzek voltak.
Pichler Ferenc, a PM kabinetfőnöke lapunknak elmondta, hogy ezek a számok bizonyosan nem a tárca számai, sőt a fejezetekéi sem lehetnek, mert náluk még tart a tervezési munka. Mint mondta, lehet, hogy egyes számok megegyeznek majd a törvényben foglaltakkal, de valószínűbb, hogy lényeges eltérések lesznek.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet