BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fizetés nélkül a kutatók?

Nem tudja teljesíteni fizetési kötelezettségeit a Magyar Tudományos Akadémia, mivel tavaly év végén költségvetésének 10 százalékára rúgó előirányzat-maradvánnyal rendelkezett.

2005. szeptember 7. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) idén már nem juthat hozzá az éves költségvetésének több mint tíz százalékát kitevő, 6,2 milliárd forintos előirányzat-maradványhoz, mivel egy augusztusi kormányhatározat szerint a tavalyi maradványra csak 2006-os kifizetési igény nyújtható be a Magyar Államkincstárnak – tudtuk meg Vizi E. Szilvesztertől, az MTA elnökétől. Az Akadémia nem tudja teljesíteni a szerződésben vállalt kötelezettségeinek egy részét, és az év utolsó két hónapjában nem jut fizetés a hatvan intézményében dolgozó 5246 alkalmazottjának sem.
A 2005-ös költségvetési törvény elrendelte, hogy a központi költségvetési szerveknél és a fejezeti kezelésű előirányzatoknál a 2004. évivel azonos összegű előirányzat-maradvány képződését kell elérni. Az államháztartási törvény szerint előirányzat-maradványként kell számba venni az év fordulónapján a költségvetési szerv számláján lévő összes pénzt: az MTA számlaegyenlege december 31-én 6,2 milliárd forint volt. Az összeg egyharmadát a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által december 30-án előleg címén átutalt 2 milliárd forintos pályázati előleg tette ki – a szerződés szerint járó pénzt még 2004-ben kellett volna a kutatóintézetek rendelkezésére bocsátani, a hivatalnak azonban csak az év utolsó munkanapján jutott eszébe az utalás.
Nem tartanak igényt a maradvány teljes összegére, hiszen tudták, hogy nem érdemes „félretenni”, de legalább az önhibájukon kívül tartalékként jelentkező 2 milliárd forintra szükségük lenne a dolgozók bérének kifizetéséhez – hangsúlyozta Vizi E.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet