BUX 139160.86 -0,24 %
OTP 44960 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre nem kelendőek a szakrendelők

2005. szeptember 4. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelenleg két, az egészségügyet érintő hitelprogram fut a Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) és a szaktárca koordinálásával. Az egyik a fejlesztési és beruházási program, amelyre augusztus közepéig 101 kérelem érkezett összesen 3,84 milliárd forint hiteligénnyel. Ebből az MFB 94-et hagyott jóvá, vagyis 2,95 milliárdot osztott szét. Ezzel szemben a szakrendelők dolgozók általi privatizációját segítő programra egyetlen kérelem sem érkezett. Ez az eredménytelenség nem katasztrófa, de nem is örvendetes – mondta a NAPI Gazdaságnak Kapócs Gábor, a szaktárca helyettes államtitkára, hozzátéve, hogy az átalakulásnak két pillérje van, ezért elhúzódhat. Elsőként a szakdolgozóknak kell eldönteniük, hogy privatizálnák-e az adott intézmény szolgáltatásait, ezt követően gazdasági társaságot szükséges alakítani, majd el kell kezdeni a tárgyalásokat a tulajdonos önkormányzattal. A másik pillér pedig az önkormányzatnak a privatizálással kapcsolatos döntése.
A tavalyi népszavazás és a július előtti finanszírozás sem tett jót a magánosításnak. A decemberi privatizálásról szóló referendum – bár eredménytelen lett – sokakat elbizonytalaníthatott. Ráadásul eddig ugyanazon beavatkozásért a járóbeteg-ellátók jóval kevesebbet kaptak, mint a kórházak. Július elsejével összevonták a két kasszát és 72, szakrendelőben is elvégezhető beavatkozás finanszírozási díját emelték meg. Ez sokat segíthet a magánosításban, hiszen az senkitől sem várható el, hogy egy rosszul fizetett szolgáltatást vállaljon át – mondta a helyettes államtitkár. Az sejthető, hogy ha a programra szánt 25 milliárd forint nem fogy el, akkor azt más, az egészségügyet segítő konstrukcióra szánnák.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet