BUX 139160.86 -0,24 %
OTP 44960 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorúan ellenőrzött receptek

2005. augusztus 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ősztől az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szigorúbban ellenőrzi a kiemelten támogatott gyógyszerek felírását. E medicinákra 90, illetve 100 százalékos támogatás jár, a receptfelírást pedig diagnózishoz és szakorvoshoz kötik. Székely Tamás, az OEP főigazgató-helyettese a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy eddig erre nem volt lehetőség, a pénztár ugyanis nem rendelkezett az ellenőrzéshez szükséges adatbázissal. Az OEP eddig csak akkor kapott részletes listát az intézetekben dolgozó szakorvosokról, amikor azokkal szerződést kötött, ilyen utoljára 1999-ben volt. Szeptembertől azonban naprakész adatbázissal rendelkezik a biztosítási pénztár, így könnyű lesz nyomon követni a vényfelírásokat.
A szigorítás egyike azoknak az intézkedéseknek, amelyek a gyógyszerkassza terheit csökkentenék. A jelenlegi adatok szerint a kassza hiánya 32 milliárd forint. A deficitelosztásról szóló tárgyalások a kormányzat és a gyártók között még nem zárultak le. A terheken 30 milliárd forint hiányig fele-fele arányban osztoznak, ám e fölött már csak a gyártóknak van befizetési kötelezettségük. Ezzel kapcsolatban Buzás László, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) igazgatója a NAPI Gazdaságnak elmondta: még nem lehet pontosan látni, hogy mekkora lesz a támogatáskiáramlás az idei év egészére, de vannak jelek, amelyek a július–augusztus hónapokra vonatkozó megtakarítást célzó kormányintézkedések hatását mutatják. A MAGYOSZ mindenesetre azt szeretné, hogy a gyártók befizetésének legyen felső határa, különben romlik a versenyképességük, gazdaságosságuk. A gyártók a fenti kérésüket elsősorban az alultervezett kasszával indokolják.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet