Szlovákiában júliusban hirdették meg a pozsonyi és kassai reptér részleges privatizációját. A két légikikötő 66 százalékos tulajdonjoga iránt sokan érdeklődnek. A pozsonyi M. R. Stefánik reptér forgalma tavaly megkétszereződött, 2005 első 6 hónapjában 2004 hasonló időszakához képest további 66 százalékos emelkedést ért el. Az agonizáló, kicsi Slovenské Aerolínie szlovák légitársaságot még korábban az Austrian Airlines légitársaság vásárolta meg.
Csehországban a 2005-ben várhatóan 5,4 millió utast szállító és nyereséges, 11-12 milliárd korona értékűre becsült Ceské Aerolínie (CSA) légitársaság eladása egyelőre nincs terítéken. Prága Ruzyne nemzetközi repülőterét, amely 2005 első 5 hónapjában 3,8 millió utast fogadott, egyelőre szintén nem tervezik magánosítani.
A közeledik a végkifejlethez a LOT lengyel légitársaság privatizációja, ami még 1999-ben kezdődött: a Swissair Group, a Swissair anyavállalata akkor 10 százalékos tulajdonrészt szerzett, ez jelenleg 25,1 százalék, az állami hányad 67,97 százalék, 6,93 százalék pedig a dolgozók tulajdonában van. A svájci légitársaság csak a lengyel kormány engedélyével válhat meg tulajdonrészétől, amit kénytelen megtenni, mivel csődbe ment. Pontosan egy hónappal ezelőtt sikerült létrehozni a megállapodást arról, hogy a svájci tulajdonban levő részvényeket a tőzsdén értékesítik – valószínűleg a jövő év második negyedében – egy új kibocsátású sorozattal együtt, amelynek célja a tőkeemelés. A Lufthansa vezette Star Alliance tagja az idei első félévet 72,6 millió zloty nettó nyereséggel zárta, a várakozásokat messze meghaladva.
A Tarom román légitársaság privatizációja jelenleg nem szerepel a román kormány magánosítási tervei között. Utoljára 2000-ben tett kísérletet az akkori kabinet a Tarom 54,2 százalékos többségi tulajdonrészének eladására, de nem akadt jelentkező, miután a cég 1998 és 2000 között összesen 160 millió dollár veszteséget halmozott fel. Az utána következő években sikerült csökkenteni a veszteséget, így az 2003-ban már csak 20 millió dollár volt. A privatizációval meg akarják várni az átszervezési folyamat eredményét, addig is a Tarom idén júniusban tagja lett az Air France/KLM vezette Skyteam légiszövetségnek.
(A privatizációs folyamatról bővebben a www.napi.hu-n.)
