BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig keveset tudunk a donációról

2005. augusztus 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az első félévben 228 volt a beültetett szervek száma, ez 18,13 százalékkal több beavatkozást jelent 2004 azonos időszakához képest. Tavaly 5,4 milliárd forintot költöttek transzplantációra, ezen belül a legtöbb műtét vese-, illetve csontvelő-átültetés volt. A kivett szervek száma 17,3 százalékkal növekedett. Ami talán a legbiztatóbb, hogy a donorjelentések száma 35,5 százalékkal emelkedett, a jelentő kórházak száma pedig már az első félévben több volt, mint tavaly egész évben. Bár a transzplantációk száma folyamatosan nő, Magyarországon még mindig alacsony a donációs aktivitás, és nemcsak a laikusok, hanem az egészségügyben dolgozók is keveset tudnak a lehetőségekről.
Tavaly 160 agyhalott donor szerveit használták fel, ám egy korábbi felmérés szerint az elhalálozásokat tekintve évente legalább 300 körül lehet a potenciális donorok száma. (Potenciális donor az a beteg, akinél egy hivatalos testület megállapította az agyhalált.) Magyarországon a transzplantációk koordinációját a 2001-ben életre hívott Hungarotransplant Kht. végzi. A szervezet által létrehozott donációs felelősi hálózat intenzív osztályok orvosaiból áll, akiknek feladata a potenciális donorok észlelése. Bár a donorjelentő kórházak száma emelkedett, még mindig sok az elveszett eset. Pedig egy donor optimális esetben akár hét ember életét mentheti meg. Jelenleg mintegy 85 olyan kórház van, amely a beteganyag és tárgyi feltételek alapján rendelkezhet donációs potenciállal. Az elmúlt három évben összesen 77 intézményből érkezett jelentés – mondta a NAPI Gazdaságnak Mihály Sándor, a Hungarotransplant Kht. Országos Koordinációs Központjának vezetője. Legnagyobb a donációs aktivitás Spanyolországban, ahol az egymillió főre jutó donorok száma tavaly 34,6 volt. Ez elsősorban az 1989 óta működő és azóta is fejlődő koordinációs tevékenységnek köszönhető. Magyarországon a háromszintű rendszer első két lépcsője – a koordinációs központ és transzplantációs központok koordinátori hálózata – már jól működik, ugyanakkor a donációs felelősi hálózat bővítésében még van pótolnivaló.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet