Az ország egyik legszegényebb vidékén meglévő regionális egyenlőtlenség csökkentését megcélzó Cserehát Programot kedden írta alá Göncz Kinga szociális miniszter és Mizsei Kálmán, az ENSZ főtitkárhelyettese. A projekt a következő két évben segíti a térség fejlődését, amelyhez a kormány 2,2 millió dollárral, az ENSZ Fejlesztési Programja 300 ezer dollárral járul hozzá; így a teljes költségvetés 477,809 millió forint. A forrásokat a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Cserehát régióban hasznosítják, a Hernád és a Bódva folyó, valamint a szlovák határ által bezárt területen. A pályázati rendszerben megvalósuló program négy fő célja: az esély- és forrásteremtés, a közösségi alapú integrált szociális fejlesztések megvalósítása, a régióközi partnerség kiépítése és a társadalmi részvétel szélesítése. A megvalósuló projektek révén fellendülhet a térség gazdasága, javulhat a versenyképesség, ez pedig a jövőben segíthet abban is, hogy az emberek képesek legyenek uniós és egyéb forrásokhoz folyamodni, amelyekkel támogathatják a fenntartható társadalmi, környezeti és gazdasági fejlődést. A programban külön hangsúlyt helyeznek a határokon átnyúló gazdasági kapcsolatok építésére a szomszédos szlovák régióval. Mizsei szerint külön figyelmet kell fordítani a térség roma lakosságára, akiknek a térség minden lakosát sújtó nehézségeken kívül az előítéletekkel is küzdeniük kell. A program szeptemberben indul.
