BUX 139490.49 -0,1 %
OTP 45540 -0,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vártnál nagyobbat faragtak az államháztartás hiányán

A várt 29 milliárd helyett 52 milliárd forintos szufficitet produkált júliusban a költségvetés. A PM szerint szeptember végére az éves terv 100 százaléka fölé megy a deficit.

2005. augusztus 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A vártnál csaknem kétszer nagyobb mértékben csökkent júliusban az államháztartás hét hónap alatt felhalmozódott deficitje, a Pénzügyminisztérium pénteki gyorsjelentése szerint 51,7 milliárd forint szufficittel zártak az alrendszerek az előző hónapban. A tárca előzetesen 28,8 milliárdos többletet várt, a különbség okait nem fejti ki részletesen a közlemény, de az kiderül belőle, hogy elsősorban a központi költségvetés, másodsorban az elkülönített állami pénzalapok járultak hozzá a reméltnél jobb eredményhez. Miután július a negyedéves áfafizetések hónapja, elképzelhető, hogy a tervezettnél nagyobb bevételt hoztak a bevallások. Javíthatta a bevételeket, hogy az év első felétől eltérően nem rontják már az áfaegyenleget a tavalyi évet érintő kiutalások.
A júliusi többlet hatására a héthavi pénzforgalmi hiány a bruttó hazai termék (GDP) 4,2 százalékára mérséklődött, a minisztérium prognózisa 4,3 százalékkal számolt – áll a közleményben. Az államháztartás összességében – a helyi önkormányzatok nélkül – 936,4 milliárd forint hiánnyal zárta az első hét hónapot, az éves előirányzat 1022,6 milliárd forint. A tárca prognózisa szerint szeptember végére az éves terv 100 százaléka fölé kerül a deficit, de a decemberre várt 100 milliárdos szufficit helyrebillenti a mérleget.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet