BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lett érdemben olcsóbb a jegybank működése

2005. augusztus 1. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár Járai Zsigmond jegybankelnök nyilatkozatainak állandó motívuma az állami bürokrácia csökkentése, az általa vezetett Magyar Nemzeti Bank (MNB) működési költségeinek reálértéke 2004-ben csak elhanyagolható mértékben csökkent – derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéséből. A működési költségek főösszege 6,5 százalékkal nőtt a 2003-as bázishoz képest, így meghaladta a 13,5 milliárd forintot. A bérek nominálisan 5,4 százalékkal nőttek, így reálértéken csökkentek, míg a végkielégítésekre szánt keretnél több mint 31 millió forintot sikerült megtakarítani.
Drasztikus módon nőttek ugyanakkor az it-kiadások, valamint az adatátviteli és a tanácsadói díjak is két és félszeresükre emelkedtek. A reprezentációra fordított kiadások bő duplájukra, 43 millió forintra emelkedtek, és hasonló arányú növekmény volt megfigyelhető a titokzatos „tagsági díjak” soron. A jegybank a 2003-as átlagosan 958 fős állomány után 2004-ben 946 főt foglalkoztatott, átlagosan 300 ezer forintos havi bérrel, igaz, a jutalmakkal ez a beosztottaknál majd másfélszeresére, a vezetőknél majd kétszeresére nőtt. A monetáris tanács tagjainak – így a jegybankelnöknek és alelnökeinek – átlagos bére a beszámolóból kiszámítva havi kétmillió forint körül lehet, átlagos jövedelmük pedig ennek majd duplája.
Miközben az ÁSZ korábbi ajánlásait az MNB elfogadta, a számvevőszéki revizorok újabb javaslatokat tettek a jegybank vezetésének. Ezek többsége ügyrendi és a szakmai bizottságok működésére vonatkozó bírálatokat tartalmaz. A szakmai bizottságoknál az ÁSZ szerint a gyakorlatban egyszemélyi döntések születtek a szabályoknak megfelelő testületi döntések helyett. A beruházások közül kiemelkedett a felügyelőbizottság által korábban bírált logisztikai központ építése, amely a közbeszerzések csúszása miatt 2006 júniusa helyett 2007 októberére várható. Bár a bank eredetileg 2004-ben 810 millió forintot akart költeni a központ felépítésére, ezt először 270 millió forintra csökkentették, a végleges teljesülés pedig csak 251 millió forint lett.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet