BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megmarad a két bába

Kompromisszumos megoldás körvonalazódik a külügyi és a gazdasági tárca között az egységes külgazdasági hálózat ügyében.

2005. július 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök személyes beavatkozását követően kompromisszumos megoldás körvonalazódik a külügyi és gazdasági tárca között az egységes külgazdasági hálózat év eleje óta húzódó ügyében – értesült a NAPI Gazdaság. A két tárca tegnap újabb egyeztetést tartott az új szabályozás részleteiről. Eszerint az eredeti tervekkel ellentétben nem kerül át tokkal-vonóval minden a külgazdasági stratégia megvalósítását segítő kirendeltség és munkatárs a GKM-hez: a külgazdasági attasék továbbra is a külügy fizetési listáján maradnak
Egy kormányrendelet alapján ugyan lenne lehetőség arra, hogy a katonai attasék mintájára a külgazdasági attasék is minden szempontból – így a tevékenységüket finanszírozó költségvetési forrásokat tekintve is – a szaktárca irányítása alá kerüljenek, ez az elképzelés azonban a külügy ellenállásán megbukni látszik. A szakmai irányítás ugyanakkor a gazdasági tárca jogköre lesz: a külgazdasági területen dolgozó munkatársak egységesített kiválasztását, kiküldését és beszámoltatását a Honvéd utcából vezénylik majd. A kompromisszummal a Külügyminisztérium annak ellenére tart meg pozíciókat a külgazdaság irányításában, hogy a kormányzati struktúraváltással a terület a GKM-hez került, és a hálózat egységesítése kapcsán folyó osztozkodásban is a gazdasági tárcának adott zöld jelzést a kormányfő.
Az egységesítéssel ellentétes folyamatnak látszódhat emellett kívülről az is, hogy a Külügyminisztériumban már a külgazdasági feladatok áthelyezését követően hoztak létre Gazdasági Kapcsolatok Irodája néven egy új szervezeti egységet. A viszonylag szűk stábbal dolgozó irodát a gazdasági tárcánál információink szerint nem tekintik riválisnak, és a külügyben is a külgazdasági kérdésekben a különböző intézmények közötti koordinációt könnyítő intézményként tekintenek rá. Lapunk a tárca egyeztetéseken képviselt álláspontjával kapcsolatban megkereste a Külügyminisztérium részéről a tárgyalásokat lebonyolító Hajdu András közigazgatási államtitkárt, aki a sajtóosztályon keresztül azt közölte, hogy a tárca nem nyilatkozik és az egész anyag „titkos”.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet