Az egészségbiztosítási alapból az első hat hónapban több mint 171 milliárd forintot költöttek gyógyszertámogatásra, ez magában foglalja a patikáknak folyósított – de a későbbiekben visszavont – 4,1 milliárdos előleget. Így a tényleges költés 167,3 milliárd forint, ami továbbra is azt mutatja, hogy akár 50 milliárd is lehet év végére a gyógyszerkassza deficitje. Idén a költségvetés 284 milliárd forintot szánt a medicinák támogatására, ez 5 milliárddal kevesebb mint a 2004-es tényleges költés. Az év eleji kormányzati kommunikáció ígérte ugyan, hogy az idén nem várható a kassza olyan borulása, mint tavaly, mégis úgy tűnik, nem sikerült megfékezni a gyógyszerkiadásokat. Ez nagyban betudható annak, hogy a költségek visszaszorítására tett intézkedések az utóbbi egy hónapban kezdődtek, így hatásuk egyelőre nem érződik – a szintén költségfékező hatásúnak tartott gyógyszertörvény pedig novemberben lép hatályba.
Az év első hónapjaiban az elhúzódó influenzajárvány volt az egyik fő ludas a túlköltekezésben, ám az külön figyelemre méltó, hogy az amúgy csendesnek tartott júniusban három milliárddal több ment gyógyszerre, mint májusban. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) beszámolója szerint a kiadás növekedésének oka feltehetően a hónap folyamán bejelentett gyógyszertámogatás-változás lehetett. Az OEP ugyanis július elsejétől bővítette a fix támogatási rendszerben szereplő medicinák körét, így 1400 gyógyszer ára változott, ebből 1200 készítmény drágul. A fixesítés lényege, hogy az adott gyógyszercsoportnál a biztosító a legolcsóbb egyenértékű készítményt támogatja, a drágább készítmények is csak a referenciatermékre adott fix összegű támogatást kapják. Az intézkedés része a kormány májusban bejelentett, az egészségügyet érintő 21 lépéses programjának. A szaktárca szerint így ugyanis akár több milliárd forintot spórolhat a kassza.
Az OEP adatai szerint nincs jó helyzetben maga az egészségbiztosítási alap sem, amelynek deficitje június végén meghaladta a 192 milliárd forintot. A hiány 21,9 milliárddal több a hat hónapra előirányzott összegnél, ez az idén a legmagasabb eltérést jelenti a hó végi halmozott időarányos előirányzatokhoz képest. A hiány emelkedésének elsődleges oka a magas gyógyszerkiadás. A bevételi oldalon a munkáltatói és biztosítotti befizetés – 457 milliárd forint – 0,1 százalékkal kevesebb volt a tervezethez képest, míg egészségügyi hozzájárulásokból összesen 86,7 milliárd folyt be az alapba június végéig, ami 3,4 százalékos bővülés.
