Országosan nem, de Berettyóújfaluban leállt, illetve folyamatosan áll le az aratás raktározási gondok miatt, amihez hozzájárult az esős időjárás is, mivel rontotta a gabonatermés minőségét – értesült a NAPI Gazdaság.
A település 35-40 kilométeres vonzáskörzetéből nem lehet hová vinni az új termést – mondta lapunknak Kovács Zsigmondné, a berettyóújfalui gazdakör 120 hektáron gazdálkodó elnöke. A Hajdú Gabona Rt. csak étkezési búzát vesz át, a Remete Kft. csak a helyi új típusú szövetkezet tagjainak termését tárolja be, a 10 ezer tonna raktározási kapacitású Búzakalász Szövetkezet pedig eddig betárolt ugyan, de csak mostanáig. A betárolt gabonát ugyanis augusztus végéig nem biztos, hogy ki tudja üríteni raktárából, ahová pedig akkor mást – napraforgót – kellene tenni.
Fábián András, a Búzakalász Szövetkezet magtárosa a fentiekhez elmondta: eddig 2000 tonna terményt tároltak be minőségi vizsgálat nélkül, s ma még szállíthatnak hozzájuk, holnaptól ennek vége. Mivel a szövetkezet a KITE és a Chemical Seed társaságokkal már korábban leszerződött napraforgóra, így annak tárolását biztosítani kell, de jelenleg nincs senki Magyarországon, aki garantálni tudná, hogy augusztus végére, szeptember elejére kiürülne az esetleg gabonával megtöltött raktáruk, hogy helye legyen a napraforgónak.
A szövetkezetnél ma tudják meg, milyen minőségű a betárolt áru; az előzetes vélemények szerint az esésszámmal gondok lesznek, az elmúlt időszak esőzései miatt a vártnál rosszabb minőségű lehet a termés, ami most hozzájárul a tárolási gondokhoz (NAPI Gazdaság, 2005. július 15., 6. oldal). A szaktárca több intézkedést is hozott, például felgyorsította a tárolóépítést, illetve engedélyezte, hogy nagyobb legyen a betárolt áru magassága, azaz ugyanannyi helyen több termést el lehet helyezni a korábbinál. Magyarországon idén 16-17 millió gabonatermés várható, s 2-2,5 millió tonna új tárolókapacitást hoznak létre, illetve a régiek közül is alakítanak át intervenciós áru tárolására. Az agrárminiszter már idejekorán felhívta a figyelmet arra, hogy az új gabona tárolásával lehetnek gondok, de kifejezte reményét, hogy a gazdálkodókkal, szakmai szervezetekkel közösen mindent elkövetnek a megoldás érdekében.
