BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem kérnek az egynapos sebészetből?

Miközben több uniós országban 50 százalék feletti az egynapos beavatkozások aránya, Magyarországon még mindig 13 százalék körül van, pedig ezek az eljárások jelentősen csökkentenék az egészségbiztosítási alap terheit.

2005. július 20. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tervezettnél, illetve vállaltnál kevesebb egynapos műtétet végeztek az elmúlt egy évben azok az egészségügyi szolgáltatók, amelyekkel tavaly külön szerződést kötött ilyen eljárásokra az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Az OEP 2003-ban írta ki azokat a pályázatokat, amelyek elnyerésével az önkormányzati és magánkórházak, illetve a járóbeteg-rendelők szerződhettek az egynapos beavatkozásokra. Az egészségbiztosító a nyolc pályázó közül végül hattal kötött szerződést, közülük öt magánkézben lévő szolgáltató volt – mondta a NAPI Gazdaságnak Molnár Attila, az OEP főosztályvezető-helyettese. A befogadottak többségének nem sikerült teljesítenie a szerződéskor egyéves időtartamra vállalt beavatkozások számát (átlagosan 1000 műtétet). Ennek oka lehet, hogy egyelőre a betegek bizalmatlanok az ilyen beavatkozásokkal kapcsolatban és több esetben akár az intézetek is ellenérdekeltek lehetnek a végrehajtásban.
Az egynapos műtétek keretében jelenleg 273 különféle műtét végezhető el – elsősorban általános sebészeti, nőgyógyászati, urológiai, szemészeti, plasztikai, fül-orr-gégészeti területeken. A nyugati országokban az összes beavatkozás több mint ötven százalékát végzik egynapos módon, miközben ez az arány Magyarországon csak 13 százalék – igaz, öt évvel ezelőtt 6,7 százalék volt. A betegek közül sokan még mindig azt gondolják, hogy az a megfelelő bánásmód, ha sokan, sokáig körülugrálják őket – ahelyett, hogy gyors és szakszerű ellátás után a lehető legrövidebb időn belül távozhatnának az intézményből. Abban viszont a szakma, a biztosító és a minisztérium is egyetért, hogy a folyamatokat a mostani kórházvízfejűségből a járóbeteg-ellátás felé kell elmozdítani. Ezt segítheti, hogy július elsejétől összevonták a fekvő- és a járóbeteg-kasszát, illetve, hogy az OEP az év második felében újabb pályázatot ír ki a szolgáltatóknak. A finanszírozás alapjául szolgáló homogén betegségcsoport-rendszer súlyozásának megváltoztatásával a kórházakat is érdekeltté lehetne tenni abban, hogy a lehető legkevesebb időt töltse ezen az ellátási szinten a beteg, így a kórház és a központi költségvetés is jelentős összegeket spórolhat meg. A jelenlegi kusza tulajdonosi rendszerben a szakrendelők nagyobb terhelése elsősorban azoknak az intézményeknek lesz előnyös, ahol közös a területileg illetékes járóbeteg-szakrendelő, illetve a kórház tulajdonosa.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet