BUX 140433.03 0,58 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szigorodik az áfaellenőrzés

2005. július 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pénzügyminisztérium (PM) szigorúbb ellenőrzésre kérte az adóhivatalt, az áfából ugyanis 2004 első felében az egész éves előirányzat 41,3 százaléka jött be, míg idén csak 36,8 százalékon áll a mutató. A tárca szerint idén elsősorban nem a fogyasztás, hanem az export és a beruházások húzzák a gazdasági növekedést; emellett rontotta a pénzforgalmi szemléletben számított nettó egyenleget az uniós adószámmal rendelkező adóalanyok által a tavalyi harmadik negyedév után visszaigényelt áfának az a része, amelyet az adóhivatal a tételes vizsgálat után az idén fizetett vissza. Ez a tétel 127 milliárd forintot tett ki.
A 2005-re szóló bevételi tervet ezek nyomán 46 milliárd forinttal, 1896 milliárdra csökkentette a tárca, amely ezzel egy újabb távolodó lépést tett a költségvetési törvényben eredetileg szereplő 2048 milliárd forintos bevételi tervtől. Összességében az államháztartás bevételeit 33 milliárd forinttal vágta meg a PM a májusi helyzethez képest: az áfakiesést ellensúlyozza valamelyest a gazdálkodó szervezetek befizetésének növekedése (vélhetően az éves evatervet emelték 98 milliárdra), s közel 12 milliárddal nagyobb bevételt várnak a tb-járulékokból is. További 15 milliárddal növelték az államháztartás alrendszereitől, több mint 6 milliárddal pedig a kamatból származó bevételeket. Az egy hónappal korábbihoz képest 20 milliárddal várnak kevesebbet viszont az állami vagyon értékesítéséből. A kisebb bevételt a PM kiadáscsökkentéssel tervezi kompenzálni, amelynek fő elemét a szigorúbb maradványtartási szabályok jelentik. Ennek megfelelően a második félévben minden tavalyról maradt előirányzat-maradványt át kell vinni a következő évre, azaz nem lehet az idei előirányzatokat kiegészítve felhasználni őket. Ezen túl 12 milliárddal csökkent az EU-kötelezettség, 37 milliárddal a titokzatos „egyéb” kiadások. A tb-alapoknál 18 milliárddal növelték a várható kiadásokat.A tárca az év végére továbbra is 4,6 százalékos GDP-arányos pénzforgalmi hiányt vár, amelynek teljesüléséhez az kell, hogy az első félévben összejött 4,4 százalék, illetve a harmadik negyedévre adott prognózisban szereplő újabb 0,5 százalékos deficit után az utolsó negyedben 0,3 százalékos többletet érjen el az államháztartás. A PM szerint ez a terv tartható, mely optimizmus alapját az adja, hogy tavaly az utolsó három hónapban is mintegy 100 milliárd forintra rúgott a szufficit.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet