Pár milliárd forinttal lett rosszabb az államháztartás júniusi egyenlege annál, amit a Pénzügyminisztérium várt, vagyis lényegében teljesültek a tervek – derül ki a tárca tegnap közzétett gyorsjelentéséből. A képet árnyalja, hogy a központi büdzsé és a tb-alapok hiánya nagyobb lett a vártnál, ezen korrigált valamit az elkülönített állami pénzalapok egyenlege. Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – deficitje az év első felében 988,1 milliárd forint volt, ami az éves terv 96,6 százaléka – az előző évben 80,9 százaléknál jártak június végén. A pénzforgalmi deficit a bruttó hazai termék (GDP) 4,4 százalékára rúg a PM számításai szerint, eredményszemléletben és a nyugdíjreform beszámításával a mutató 3,1 százalék.
A tárca közleménye szerint az első félévben két tényező játszott közre abban, hogy jóval nagyobb lett a hiány az időarányosnál. A tavalyi harmadik negyedévet érintő, az adóhatóság tételes vizsgálatát követően visszafizetett 127 milliárd forint már az idei évet nyomta, de eredményszemléletben az előző évre kell elszámolni. Ugyanígy kell eljárni azzal a 46,5 milliárd forinttal, ami a 2004-ben faktorált mezőgazdasági támogatást fedezte – a két tétel a GDP 0,8 százalékát teszi ki.
