Feltűnően azonos módon értékelték a hétfőn bejelentett ötéves adóprogramot a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek, kamarák. Véleményük valahogy úgy foglalható össze, hogy az utóbbi évek legjobban sikerült intézkedési tervével rukkolt elő a kormány, s a tervezett lépések jól szolgálják a gazdaság további növekedését. Szokatlan ez az egységes hang, emlékezhetünk, korábban 24 óra alatt ízekre szedték az érdek-képviseleti vezetők az éppen aktuális adócsomagokat, tételről tételre bebizonyítván azok életképtelenségét.
Valami tehát változott a kormány és a versenyszektor viszonyában. Úgy tűnik, a vállalatoknak és a szakszervezeteknek egyaránt kielégítő ez az „ötéves terv”, elég kinyitni az újságokat, éles kritikával szinte nem is találkozni. De nézzük csak, mire föl ez az elégedettség. A személyi jövedelemadó és az általános forgalmi adó a lakosság, vagyis az alkalmazottak helyzetén jobbít (bár az áfacsökkentésből a vállalkozások is profitálnak, legalábbis javít a likviditásukon), a tb-terhek enyhítése vagy az iparűzési adó átalakítása, új alapokra helyezése pedig a vállalkozások gazdálkodását érinti pozitívan. Talán nem rosszindulat azt feltételezni, hogy a jövő évi választások miatt változik már 2006. januárjától a szavazópolgárok számára előnyösebb szja- és áfarendszer, míg a vállalkozások csak a következő ciklus második felében élvezhetik az alacsonyabb adó- és járulékterhek gyümölcseit.
Tulajdonképpen meglepő volt, hogy ezzel a csomaggal állt elő a kormány. Az iparűzési adó megváltozásáról letettek már azok, akik figyelemmel kísérték az elmúlt hetek kormányzati retorikáját az adóreformmal kapcsolatban. A pénzügyminiszter többször is kijelentette, hogy nincs mód érdemi beavatkozásra, mert ez az önkormányzatok legnagyobb saját bevétele. Aztán tessék, mégis szerepel az ötéves programban ennek az adónemnek az átalakítása. Ugyanígy képtelenségnek tűnt még pár napja is, hogy hozzányúljanak a tb-járulékokhoz, ehhez képest összesen 5 százalékponttal csökkentik – igaz, nem jövőre, hanem 2010-ig. És ebben rejlik az adócsomag valódi lényege. Sokan a hosszú távú tervezhetőséget dicsérik vele kapcsolatban, nekem inkább az jut eszembe, hogy a kormány időt akar nyerni: egy 2008-ra beígért adóváltozás beváltását például nem lehet most számon kérni, viszont jól jöhet jövő tavasszal, a választási küzdelemben.
