BUX 139833.90 0,15 %
OTP 45870 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Évi másfél milliárd juthat a magyar borok reklámjára

Marketingprogramok ugyan még nincsenek a borokra, a források azonban – ha a kormány így dönt – végre már meglesznek a bormarketingre.

2005. június 23. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan megszűnik a bor jövedéki adója – jelentette be Gráf József agrárminiszter. A hír hátterében az áll, hogy a bor ugyan nem kerül ki a jövedéki kategóriából, ám – amennyiben a kormány így dönt – a mérték nulla százalék lesz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a jelenlegi jövedéki adót, a literenkénti 8 forintot megtakaríthatnák a borászok, hanem ehelyett ellenőrző jegyet kellene venniük, ugyanennyiért.
A bor jövedéki adója kapcsán jó néhány kérdés még nem tisztázott, ugyanis aktív lobbizás indult az ügyben – hívta fel a figyelmet Magda Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának szocialista elnöke. Nem eldöntött például az, hogy az ellenőrző jegy árából mennyi megy el a rendszer működtetésére, ez elérheti a 4 forintot is.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) már régóta szerette volna elérni, hogy a bor esetében ne kelljen jövedéki adót fizetni, ahogyan a többi uniós országban sem, kivéve Franciaországot, ahol ennek mértéke 0,034 euró – átszámolva 8,5 forint – literenként – tudtuk meg Sidlovits Diánától, a HNT szakmai referensétől. Az így „felszabaduló” összesen 1,5 milliárd forintot pedig úgy osztották volna el, hogy 800 millió jutott volna a közösségi bormarketingre, a fennmaradó rész pedig a borhamisítás, a számla nélküli forgalmazás visszaszorítására (NAPI Gazdaság, 2005. május 3., 4. oldal). Urbán András, a HNT főtitkára szerint a szervezet a kormány döntése után véleményezi a döntést. Azt például el tudnák fogadni, ha az ellenőrző jegyek árának fele jutna a marketingre, másik fele pedig az ellenőrzőrendszer működésére. Az utóbbi ugyanis eszköze lehet a borhamisítás elleni küzdelemnek, illetve a legális forgalmazásnak.
Magda szerint egyelőre az is kérdéses, hová kerüljön a felhasználható ágazati forrás. A borászok erre a célra már május 2-án megalakították a Magyar Bormarketing Kht.-t. A szervezetet a HNT, a Magyar Borakadémia, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége és a Pannon Bormíves Céh hívta életre, de már akkor jelezte csatlakozási szándékát több borászszervezet is. Az egyelőre források nélküli kht. a jövő év elejétől működhetne, s Sidlovits szerint sikeresen indulhatna az EU promóciós – belső piacra irányuló –, illetve a harmadik országokba irányuló bormarketing-támogatási pályázatain.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet