BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tízezres melegutalvány az államnak 2,8 milliárdba kerülne

Kétezer forinttal emelné a melegétkezési-utalványok adómentes értékhatárát az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (ÉUFE), hogy visszaszorítsa a pénzhelyettesítőként működő hidegutalványok szerepét.

2005. június 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az adómentes étkezési utalványoknak fontos szerepük van a munkavállalók meleg déli étkeztetésében, aminek előmozdítása egészségügyi, és emiatt gazdasági szempontból is indokolt volna – derül ki az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (ÉUFE) megbízásából a GKI és a Szonda-Ipsos által készített tanulmányból.
Eszerint 2005 elején a versenyszférában dolgozók 57 százaléka hideg, 11 százaléka pedig meleg étkezési utalványt kapott; így összesen 2,14 millió munkavállaló részesült ilyen juttatásban. Az EU-ban az étkezési utalványok értékhatára a bruttó átlagkereset 5–20 százaléka körül mozog míg Magyarországon hidegutalvány esetében éppen meghaladja a 2 százalékot, a melegnél pedig az 5 százalékot. Mivel az élelmiszerboltokban beváltható hideg étkezési jegyek pénzhelyettesítő eszközként működnek, célszerű volna átalakítani ezeket meleg étkezésre ösztönző juttatássá. A kutatók javaslata szerint jövőre a hidegutalványok adómentes összegét az idei 4 ezer forintról 4,2 ezerre, a melegutalványokét pedig 8 ezerről tízezerre kellene növelni. Ez összesen 4,8 milliárd forint áfa-, közteher-, illetve nyereségadó-kiesést okozna a költségvetésnek, amelyből 2,8 milliárd jutna a melegutalványra. A kiesést részben ellentételezné a vendéglátóipar adó- és járulék-többletbefizetése
Tavaly a kormány nagymértékű emelést hajtott végre, a melegutalvány adómentes összege 2 ezer forinttal, a hidegé 500 forinttal emelkedett. A tárca az idei tervekről egyelőre nem nyilatkozott lapunknak.
A meleg étkezési utalványok iránt nőtt az érdeklődés, míg 2003-ban 4,5 milliárd, 2004-ben már 8,5 milliárd forint értékben váltották be őket, az idén pedig 14,5 milliárd forintos forgalom várható – mondta a NAPI Gazdaságnak Bessenyey Bálint ÉUFE-elnök.
Az elemzés szerint a lakosságnak komoly igénye van a meleg étkezésre, ám az emberek nagy része idegenkedik a hétköznapi éttermi melegebédeléstől, azt – elsősorban anyagi okok miatt – luxusnak tartja. Egyre népszerűbb a munkarendhez jól illeszthető melegétel-kiszállítás; a Food Expressz Kft. munkaebédjeinek például már 20 százalékát fizetik ki étkezési jeggyel – tudtuk meg a cégnél.

Egerszalóki Tímea
Egerszalóki Tímea

Ez is érdekelhet