Baka Zoltán
Nem az alacsony bérre alapozott versenyképesség az, amiben Magyarország érdekelt – derült ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a Befektetők Tanácsában tartott tegnapi előadásából, ami némi magyarázatot ad arra, hogy a kormány miért nem tervezi például a vállalkozók által legtöbbször sokallt tb-járulék-terhelés csökkentését. Szerinte ezzel együtt sem állnak rosszul a magyar cégek, a cseh és a szlovák járulékszint például magasabb a magyarnál. Csakhogy a nagyobb hozzáadott értékkel rendelkező gazdaságokhoz képest még súlyosabb a munkaadók 33,5 százalékos tb-járuléka: az európai uniós átlagnak számító 23,5 százalékot pont 10 százalékponttal haladja meg (az uniós átlag elérése négyszáz-ötszázmilliárd forintos bevételkiesést jelentene az államháztartásnak). Körképünkből kiderül, hogy az összevont (munkaadók és munkavállalók által fizetett) járulék mértéke alapján Magyarország a középmezőnybe tartozik a régióban, de míg a munkavállalók terhelése csekélynek mondható, a munkaadóké a legmagasabbak közé tartozik.
Cikkek a 3. és a 10. oldalon
