A baromfiágazat rendszerváltozás utáni legrosszabb évének bizonyult a tavalyi, minden vállalat veszteséges volt, a veszteség ágazati szinten elérte az 1,36 milliárd forintot, szemben a 2003-as 2 milliárdos nyereséggel – derült ki a Baromfi Terméktanács (BTT) küldöttgyűlésén kedden. Az ágazat árbevétele 240–250 milliárd forint körül volt, 208 milliárd húsértékesítésből folyt be. Exportból 340 millió dollár jött össze. A feldolgozók szenvednek az erős forinttól – a 265–270 forintos eurós árfolyam lenne ideális –, a szektorban mindenesetre szűküléssel számolnak (NAPI Gazdaság, 2005. június 13., 15. oldal).
Összesen 1,5 milliárd forint juthat baromfi-intervencióra, ha az állam – ígéretét teljesítve – felerészben hozzájárul ehhez, az egyik felét a terméktanács már előteremtette. Az EU június 28-án dönthet a hazai vidékfejlesztési források átcsoportosításáról, ez 20 milliárd forint plusztámogatást hozhat a sertés- és baromfiágazatnak. A baromfi esetében 9,5 forintos kilogrammonkénti, jövőre tervezett állattenyésztési támogatás faktorálással szintén már az idén megkapható, igaz, így 7 forint körüli összeg marad belőle. Eddig a Kvantum Investment Rt. jelezte, hogy részt venne a tranzakcióban, s a BTT garanciája alapján hamarosan indulhat a faktorálás az ágazatban.
