Április végére bő 15 milliárd forinttal lépte túl az időarányosat az egészségbiztosítási alap hiánya, de az előlegek megtérülésével számolt költségvetési szemléletű deficit ennél alacsonyabb – értesült a NAPI Gazdaság. Bevételi oldalon minden jól alakul, 10 milliárddal több folyt be, mint ami négy hónap alatt lineárisan várható, a kiadások viszont 25 milliárddal elszaladtak.
Az eü-alap legnagyobb kasszája a kormány átalakítási terveiben is szereplő fekvőbeteg-szakellátás, erre idén 411 milliárd forintot szánnak. Eddig 134,8 milliárd forintot használtak fel, vagyis – papíron – 2,2 milliárd megtakarítást könyvelhetett el az alap. Ezt a kasszát összevonnák a járóbeteg-szakellátással: utóbbi 108,9 milliárd forintos idei előirányzatából áprilisig 35,1 milliárdot költöttek el, tehát itt is sikerült 1,1 milliárdot „megfogni”. Amennyiben összevonják a két szakellátás forrásait, akkor az alap éves kiadásainak több mint harmada koncentrálódik majd egy kasszában.
Nem véletlen, hogy a tegnapi bejelentésben is hangsúlyos szerepet kapott a gyógyszerpiac rendezése. Értesüléseink szerint pusztán áprilisban 30,9 milliárd forintra rúgott a gyógyszerkiadás, ebből 28,9 milliárdot tett ki a támogatás, további 2 milliárdot pedig a speciális beszerzésű gyógyszerek vittek el. Négy hónap alatt 115,1 milliárd forintot fordítottak gyógyszertámogatásra az alapból, ami 20,4 milliárd forinttal lépi túl az időarányosat. Szezonális hatásokkal nem számolva éves szinten 60 milliárd forint lehet a túlköltés; az előirányzott 284 milliárd forint egyébként csaknem 5 milliárddal alacsonyabb, mint az egy évvel korábbi tényleges kiadás. A gyógyszergyártók és -forgalmazók a biztosítóval kötött megállapodás alapján 600,3 millió forintot fizettek be az alapba idén, miközben az éves terv 200 millióról szól. Ugyanakkor ellentételezésben is részesültek: az erre az évre betervezett 45,4 millióval szemben már 168,2 millió forint került vissza a cégekhez.
Fontos pontja még a kormány egészségügyi programjának a járulékfizetési alap szélesítése, az eddig nem fizetők „beterelése” a rendszerbe. Négy hónap adatai azt mutatják, hogy e téren már sikerült apró lépéseket tenni. Az alkalmi munka után kiváltott közteherjegy például már 242 millió forint járulékbevételt hozott, miközben az éves előirányzat 373,2 millió forint. Nem ennyire szívderítő ugyanakkor, hogy a biztosítóval megállapodás alapján fizetett járulékokból 61,7 millióval kevesebb folyt be az időarányosnál; ennek éves előirányzata egyébként 854,5 millió forint.
Ezek azonban apró tételek, az alap járulékbevételei csaknem 8 milliárd forinttal nagyobbak voltak az év első harmadában, mint az időarányos, s elérték a 377,9 milliárd forintot.
