BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A visszautalás megcsapolta az áfabevételt

2005. május 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jobb lett a PM által vártnál az államháztartás első négyhavi hiánya: a deficit a várt 729,2 milliárd helyett „csak” 710 milliárd forint lett, ami az éves előirányzat 69,4 százaléka. Az alrendszerek közül a központi költségvetés helyzete rosszabb: már 84,2 százalékon áll a deficit. Ezt a tárca azzal magyarázza, hogy az év első harmadára estek olyan egyszeri kiadások, mint az agrártámogatások, uniós befizetések.
Áprilisban nagyobbak lettek a tervezetnél az adóbevételek (és a tb-alapok kasszájába vándorló járulékok is), viszont a visszautalások miatt különös figyelmet élvező áfa esetében elmaradt a tényadat a prognózistól. A pénteken kiadott gyorsjelentés szerint a vállalkozások bruttó befizetései ugyan meghaladták a várakozásokat, de a magasabb visszautalások miatt a nettó eredmény alatta maradt a tervnek – erre a lehetőségre a NAPI Gazdaság többször is felhívta a figyelmet.
A kiadások áprilisban 15,2 milliárd forinttal lépték túl az időarányosat, a tételek közül a PM hármat emelt ki: a MÁV tőkeszerkezetének átalakítása 7 milliárdot „szipkázott el”, a Budapesti Műszaki Főiskola rekonstrukciójának számláját is az előző hónapban egyenlítették ki, valamint felgyorsult a PHARE-támogatások felhasználása. Összességében négy hónap alatt 226 milliárddal többet költöttek, mint az időarányos, de jelentős az egyszeri tételek szerepe. Az április végi állapot azt jelenti, hogy a következő hónapokban átlagosan kevesebb mint negyvenmilliárd forinttal emelkedhet a deficit, hogy tartható legyen az éves előirányzat.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet