Előre kíván gondoskodni a kormány a következő két év költségvetési kiadásainak kordában tartásáról: egy a napokban megjelent kormányhatározat ugyanis a fejezeti kezelésű előirányzatok egy szűk körében a 2005-ös eredeti kiadási előirányzat meghatározott százalékában engedélyezi csak a későbbi évekre vonatkozó kötelezettségvállalásokat. A határozat lényege, hogy a fejezetek ne kössék le az összes központi forrást már ebben az évben a 2007-ig tartó időszakra (a Pénzügyminisztérium szerint a korábbi években is bírt hasonló felhatalmazással a kormány).
A határozat szerint például a gazdasági tárca kezelésében lévő kis- és középvállalkozói célelőirányzat idei, 3,56 milliárdos keretének csak 30 százalékára vállalhat a fejezetgazda kötelezettséget 2006-ra. A következő két évre együttesen pedig az idei keret 50 százalékát lehet lekötni. Ennél kisebb lehet a mozgástér abban az esetben, ha az előző években már vállaltak e fejezetek esetében kötelezettségeket, azok ugyanis beszámítanak az arányokba.
Összesen 23,9 milliárd forint értékben jöhetnek létre kötelezettségvállalások a 2006-os évet érintően, a megjelölt fejezetek idei előirányzata ugyanis 79,8 milliárd forint. A következő két évre együttesen 39,9 milliárd forint „kipipálását” engedélyezi a kormány. Összesen 37 jogcímet nevez meg a határozat, köztük szerepel az egészségügyi tárca által kezelt alap- és sürgősségi betegellátás, mentés, katasztrófa-egészségügyi ellátás feltételeinek javítása is. Tíz minisztérium mellett a területfejlesztést (amely több tárca közt oszlik meg) önállóan tüntették fel a listán: ide tartoznak a Balatonnal kapcsolatos feladatok, a kiemelt infrastrukturális és vállalkozási övezetek fejlesztése, de ebben a tömbben található például a köztisztviselők és pedagógusok internet-hozzáférésének támogatása is. Utóbbira az idei 580 millió forintos előirányzat alapján 174 millió forintot köthetnek le 2006-ra. A minisztériumok közül az informatikai és hírközlésit érinti legnagyobb összegben a határozat: az ott kezelt fejezetek (köztük a Jövő Háza, e-magyarország, közháló programok) idén 16,5 milliárd forintból gazdálkodhatnak, s ennek 30 százalékát köthetik le 2006-ra.
A kormány egyedi engedélyét élvezi ugyanakkor a lakóépületek és környezetük felújításának támogatása (vélhetően a panelprogram is ide tartozik), amire idén 1,9 milliárd forint jut, de már leköthető 6 milliárd a következő évre.
