Az Európai Bizottság monetáris politikáért felelős tagja, Joaquin Almunia szerint „némi további erőfeszítéssel Magyarország képes lesz költségvetési hiánya korrigálására 2008-ig”. A megfogalmazás enyhébb, mint a korábban kiszivárgott, de ezek szerint enyhített dörgedelemmel felérő figyelmeztetés. Budapest a tavalyi 4,5 százalékos hiányt idén 3,8 százalékra akarja csökkenteni. Brüsszel szerint a kormány nem tartotta magát a tavaly tavasszal készült programhoz, ezért túlzott deficitre vonatkozó eljárást indított Magyarország ellen, amelyet a tagállamok helybenhagytak. A tegnapi kiegészítő javaslatokat az uniós pénzügyminiszterek márciusban szentesítik, a kormánynak ezt követően négy hónapja van arra, hogy teljesítse az elvárásokat.
Az EU nem ellenzi a tervezett adócsökkentéseket, belevágni azonban csak akkor szabad, ha a deficit lefaragásának menetrendje teljesül. Az áfa csökkentése – még ha más adók emelésével párhuzamosan is történik – komoly jövedelemkiesést okozhat. Brüsszel szerint a bekalkulált költségvetési terhek – például a kamatterhek – is növekedhetnek és az eddigi takarékossági intézkedések is kevésnek bizonyulhatnak, továbbá az adóbevételek is magasabban tervezettek a reálisnál – ez vonatkozik az áfára és a társadalombiztosításból bejövő tételekre. Üdvözlik a költségvetésben a GDP 0,5 százalékát kitevő vésztartalék képzését (a kormánytól független tényezők kompenzálására), de tekintettel a 2005-ös büdzsét fenyegető negatív fejleményekre ez valószínűleg nem lesz elegendő. Óvatosságra int Brüsszel a ppp rendszerű befektetéseknél, amennyiben ugyanis a privát szféra nem teljesít időben, akkor a költséget szintén a büdzsének kell állnia.
