A múlt év meglehetősen nehéz időszak volt a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv). Az uniós csatlakozás kapcsán ugyanis jobbára csak propaganda és hírverés zajlott, érdemi segítséget és tájékoztatást viszont nem kaptak – véli Szűcs György, a Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke. Véleménye szerint így lényegében négy hónapot elvesztegetett a kormányzat. Ráadásul a politikai elit május után már az európai parlamenti választásokra figyelt, így ismét csak „elúszott” két hónap. Amikor pedig remény lett volna, hogy érdemi, a szektor versenyképességét segítő döntések születnek akkor azok ismét elmaradtak, mivel a kormányválság „mindent vitt”. Ráadásul azok a makrogazdasági törekvések, hogy a belső fogyasztást visszafogják, leginkább a kkv-knál okoztak bevételcsökkenést – mondta Szűcs. Némi segítséget jelentett azonban, hogy a forint az euróval és a dollárral szemben erős volt; a kkv-k ugyanis inkább importálnak.
Az áfa visszatartása viszont komoly, sok esetben a napi működéshez szükséges forráshiányt okozott. Ez, valamint az uniós pályázatok nem megfelelő ismerete miatt a szektor 300 milliárd forinttól esett el. Az sem segítette a kkv-k helyzetét, hogy a közterhek – az áfa és az egészségügyi hozzájárulás – nem csökkent 2005 elején sem, s a minimálbér emelése is komoly gondokat okozhat. Összességében az Iposz a közelmúltban beharangozott versenyképesség-javító intézkedéseket pesszimizmussal nézi. A testület vezetői attól tartanak az év második felére tervezett változások csak felszínesek lesznek, nem lesz meg a „kellő dinamika és súly”.
