BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sok a filmes befektető - kevés a műterem

A filmes adókedvezmény-rendszer olyannyira meghozta a befektetési kedvet, hogy jelenleg nincs elegendő magyarországi produkció, amely a lehetőségeket ki tudná használni. A külföldiek bér- és koprodukciós gyártásának ugyanakkor gátat szab a műteremhiány. A 2005-re tervezett 8 milliárd forint közvetlen állami filmtámogatás még hiányzó 2,85 milliárdját bankhitelből pótolnák.

2005. január 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavaly életbe lépett filmes adókedvezmény-rendszer meghozta a befektetési kedvet a magyarországi gyártásba. A magántőke olyannyira megmozdult, hogy jelenleg nincs elegendő magyarországi produkció, amely a lehetőségeket ki tudná használni. Ugyanakkor a producerek szerint a külföldiek magyarországi bér- és koprodukciós gyártásának a szegényes magyarországi filmes infrastruktúra gátat szab, mivel jelenleg nincs megfelelő méretű stúdió, ahol forgathatnának. A legnagyobb stúdiókat, a Mafilm Rt. 900-900 négyzetméteres fóti, illetve az 500 és 800 négyzetméteres Róna utcai műtermeit angol és olasz produkciók július végéig lekötötték – tudta meg a NAPI Gazdaság Tolmár Tamás vezérigazgatótól. Az év második felére is nagyobb az érdeklődés, mint amit teljesíteni tud a Mafilm. A vezérigazgató szerint egyértelműen a filmes adókedvezmény-rendszer életbelépésének köszönhető ez a nagy érdeklődés a magyarországi forgatási lehetőségek iránt. (Magyar produkcióknak is helyet adnak a Mafilm műtermei, igaz, az első félévben most nem, de tavaly év végén a Török Ferenc rendezte – az MMK és az ORTT televíziós filmek gyártására kiírt pályázatán nyertes – tévéjátékot forgatta itt az Új Budapest Filmstúdió Kft.) Az ingatlanok állagmegóvására és filmtechnikai fejlesztésekre tavaly 150 millió forintot költött a Mafilm. Ezzel szemben mintegy 5 milliárdos fejlesztésre lenne szükség – tette hozzá Tolmár Tamás. A holdingként működő Mafilm-csoport (a hangi és képi utómunkákkal foglalkozó Audio, a berendezéseket kölcsönző Mafilmrent, a díszletépítési, jelmez-, kellék- és piorotechnikai munkákat végző Szcenika, valamint a lebonyolítási és ügyviteli szolgáltatást nyújtó Invest és Profilm Kft.-ék) árbevétele 2004-ben meghaladta a 2 milliárd forintot, idén – a korlátozott lehetőségeket figyelembe véve – mintegy 20 százalékos növekedést várnak.

Mafilm-privatizáció még az idén
A Mafilm privatizációjáról hosszas huzavona után az ÁPV Rt. tavaly döntött. Február végéig tart a társaság (és a Magyar Filmlaboratórium Kft.) vagyonértékelése – derül ki a privatizációs szervezet tájékoztatásából. A stúdiók fejlesztésére az állam ez előző negyed században jelentős összeget nem költött. A cég eladására sokféle elképzelés felvetődött, végleges döntés még nincs, erre a vagyonértékelés és az MMK új kuratóriumának bírósági bejegyzése után kerülhet sor. (A Mafilm többségi tulajdonosa az ÁPV, 13 százalékban pedig az MMK.) A szakmai szempontok a fóti telephely és a szolgáltatást nyújtó cégek egybeni értékesítését diktálnák. A Róna utcai telephelyet ugyanakkor MMK megtartaná vagy legalábbis a magyar filmszakmai célok érdekében hasznosítaná. (A Róna utcában az egykori filmgyár területének 40 százaléka a Mafilmé, a többi a TV2-tulajdonos MTM-SBS Rt.-é, a filmforgalmazó InterCom Rt.-é és az MMK-é.)

Új stúdió- és eszközberuházások
A Mafilm privatizációs pályázatát a befektetők már tűkön ülve várják, hiszen a kihasználtság biztosítva lenne, a fejlesztéseknek is jó alapot adnának a meglévő épületek és adókedvezmények is ösztönzik a filmes infrastruktúra-beruházásokat. Ugyanakkor a már bejelentett filmstúdió-építések, a pomázi és az etyeki kezdeményezés hatására jelentősen csökkent az amúgy is jelentős felújításra szoruló Mafilm-ingatlanok értéke. Információink szerint e két műteremépítés mellett két másik kezdeményezés is elindult, amelyek Budapesten (volt ipari ingatlanok területén) kezdenének stúdiók létesítésébe. Az egyik, pénzügyi és szakmai, magyar és külföldi befektetők csoportja elsősorban nemzetközi, közepes költségvetésű játékfilmeknek adna helyszínt. A színre lépésük tavasszal várható. A másik, független európai filmeket gyártó kezdeményezés még kivár a Mafilm-pályázatig, ám túl magas irányár (1,5 milliárd forint) felett inkább önálló beruházásba kezdene.
A külföldi befektetők filmes eszközberuházásokban is gondolkodnak, több európai filmtechnikai berendezéseket és gépeket gyártó és kölcsönző cég tervezi a színre lépést. Például a német ARRI és CineGate cégek.

A Hallmark több mint egymilliárdot költött Magyarországon
A filmes adókedvezménnyel elsőként a Hallmark Entertainment – az NBC-csatorna számára gyártott – Karácsonyi ének című produkciója élt, amelyet a Mafilm fóti telephelyén forgatott bérmunkában. A teljes, csaknem 120 fős stábot a Happy Crew Company (HCC) Kft. által foglalkoztatott filmes szakemberek alkották – mondta lapunknak Cirkó József producer. A produkció gyártására alapított Hallmark Hungary Kft. több mint egymilliárd forintot költött el Magyarországon. Idén egy 10 részes, egyenként 50-60 perces kosztümös filmsorozatot gyártanak a Mafilm stúdióiban.

Amerikai és európai stábok Magyarországon
A HCC az idén hét játékfilm gyártásáról tárgyal, ebből kettő bérmunka-produkció. Az American Widow ötmillió euró költségvetésű, angol–német film, amelyben a 2001. szeptember 11-i események, illetve annak hatásai is megjelennek. A főszerepet a Golden Globe-díjakat is begyűjtő sorozat, a Sírhant Művek egyik főszereplője, Lili Taylor alakítja. A forgatás áprilisban kezdődik, Magyarországon az alkotók csaknem 1,5 millió eurót költenek. A másik bérmunkája a HCC-nek egy 50 millió dollár költségvetésű hollywoodi produkció, ez egy amerikai–angol–magyar gyártásban készülő történelmi kalandfilm lesz. Magyarországi forgatása szeptember körül kezdődik, itt 10-15 millió dollárt költenek majd el. A HCC társproducerként részt vesz egy kanadai–olasz pszichothriller és egy 8 millió euró büdzséjű angol–francia filmben is, ezek forgatása május–júniusban indul.
A Laurin Film Kft.-vel több produkció keresi az együttműködést, mint amennyi számára teljesíteni tud, mivel nincs elegendő filmforgatásra alkalmas műterem Magyarországon – mondta lapunknak Sipos Kornél producer. A cég három koprodukcióban és három bérmunkában biztosan részt vesz az idén, s további három bérmunkáért még versenyben van. Az egyik filmje – az angol, spanyol és magyar részvétellel készülő – Harag napja (Day of Wrath) forgatása február közepén kezdődik Magyarországon, az alkotók itt 4 millió eurót költenek majd. A főszereplő Christopher Lambert, a rendező Adrian Rudomin lesz.
Tavaly az Eurofilm Stúdió Kft. három produkciója használta ki a 20 százalékos adókedvezményeket, Mispál Attila A fény ösvényei, Pálfi György Taxidermia című filmjei, valamint az osztrák, angol, luxemburgi, svájci és magyar koprodukcióban készült The headsman – tudta meg lapunk Miskolczi Péter ügyvezető igazgatótól. Jelenleg bérmunkában az angol Velvet side of the hell című film forgatása zajlik, a készítők 500 millió forintot költenek el Magyarországon. Idén elkezdődik Enyedi Ildikó Szelíd interface című magyar–francia–kanadai koprodukcióban készülő filmjének forgatása, valamint további 3-4 magyar és egy-egy bérmunka és koprodukciós filmterve van az Eurofilmnek.
A magyarországi forgatás előtt 45 nappal a Nemzeti Filmirodánál (NF) nyilvántartásba kell vetetni a produkciókat. Mivel az iroda mindössze fél éve állt fel, ezt a kötelezettséget többen még nem ismerik – mondta lapunknak Taba Miklós igazgató. Ezt is figyelembe véve, jelenleg 50 körüli a bejelentett forgatások száma – játék- és dokumentumfilmek –, közülük több mint tíz a külföldi. A magyarországi gyártási költségeket is az NF igazolja, majd ennek legfeljebb 20 százalékáról kiadja az adókedvezményre jogosító támogatási igazolást is. (Tavaly 19 magyar és 3 külföldi film előállítójának adott ki összesen 693 millió forint értékben adóigazolásokat. Várhatóan 2005-ben összesen legalább kétmilliárd forint értékű ilyen igazolást adhat ki az NF.)

Domokos Erika
Domokos Erika

Ez is érdekelhet