A Pénzügyminisztérium (PM) a 2006-os adóváltozások vitaanyagában tényként kezeli a pénztári adókedvezmények megszűnését – tudta meg a NAPI Gazdaság. Az elképzelések szerint az öngondoskodás (ez vonatkozik a nyugdíj- és az egészségpénztári befizetésekre is) támogatása azonban más formában fennmaradna, és a munkáltatói hozzájárulás adójogi megítélése sem változna. Így a cégek az eddig érvényes címen továbbra is adó- és járulékmentesen teljesíthetnének dolgozóik számára kifizetéseket.
A kedvezmény összege a jelenlegi elképzelések szerint közvetlenül a pénztári megtakarításokat gyarapítaná, így a költségvetés egyenesen a preferált célokat támogatná. (A visszaigényelt adó logikusan bármire használható.) Az új konstrukció növelheti a pénztári megtakarítások összegét. Az előző évi utáni visszatérített mintegy 20 milliárd adóforint a pénztári vagyont a 2003. decemberi adatok alapján közel két százalékkal hizlalta volna.
A konstrukció megvalósításához számos kérdést még tisztázni kell. (Emiatt nem tűnik korainak a munka mostani megkezdése.) Meg kell állapodni abban, hogy a támogatási összeg milyen módszerrel kerül a tagok egyéni számlájára, azt a kasszák milyen címen könyvelhetik le, és mi a helyzet azokban az esetekben, amelyekben az utalás nem jelent tényleges támogatást (tagsági jogviszony megszűnése, felhalmozási időszak vége). Át kell tekinteni azt is, miként kezelik azt a helyzetet, amikor a kedvezmény nem a tagi befizetéshez kapcsolódik (például speciális egészségpénztári kedvezmények). A PM az előkészítő munkába bevonja a pénztári szövetségeket, amelyek képviselői már tartottak az ügyben egyeztető megbeszélést.
