BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lendületesen csökkenhet az áht-hiány?

Trükköző kormányzat

2004. október 17. vasárnap, 18:37

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

NAPI Gazdaság
Magyarország – Svédország, Hollandia és Lengyelország példáját követve – váltana az államháztartási hiány számítási módjánál. A módosítás lényege: a magánnyugdíjpénztárakba befolyó összegeket kieső bevételnek könyvelnék el. A tárca adatai szerint ez az idén 168, jövőre pedig 211 milliárd forintot jelentene. Az új módszertan tehát egy csapásra elérhető közelségbe hozná a GDP-arányos áht-hiányra vonatkozó maastrichti előírás teljesítését. Kérdés persze, hogy az Eurostat mennyire lesz toleráns, jelenlegi állásfoglalása szerint ugyanis a magánnyugdíjrendszer nem része az államháztartásnak. A hosszú távú befektetőket mindenesetre a jelek szerint nem téveszti meg az ilyen (az említett mellett még kétféle) trükközés. A költségvetés ugyanis szakértők szerint így statisztikailag valóban javul, a fundamentumok azonban nem változnak. Az áht-hiány szerepe azonban minden valószínűség szerint csökken majd a kamatszint meghatározásában. Az alacsonyabb kamat pedig már önmagában javíthat a költségvetés helyzetén.
Cikkeink a 3. és a 13. oldalon

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet