BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Folytatódik a kockázatitőke-törvény előkészítése

2004. október 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ősszel folytatódik a kockázati tőketársaságokról szóló új törvény előkészítése – mondta Tzvetkov Júlián, a Magyar Kockázati és Magántőke Társaságok Egyesületének elnöke. Ugyanakkor felmerült, hogy kell-e egyáltalán törvényben szabályozni a területet, hiszen a jelenleg hatályos 1998-as törvény szerint csak egyetlen állami alap működik. Van törvény, senki sem dolgozik e szerint, mégis működik a piac – foglalta össze Tzvetkov. A nyugat-európai gyakorlattal szemben a magyar intézményi befektetők, így például a nyugdíjalapok és a biztosítók nem fektethetnek kockázati alapokba. Így egy új kockázati törvény esetén más pénzpiaci törvényeket (például a pénztártörvényt) is módosítani kellene.
Az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület tanulmánya szerint a szektor befektetései évente meghaladják a 20 milliárd eurót Európában, s ezen belül nő a kezdő vállalkozások finanszírozása (start up). Ez Magyarországon azonban nem jellemző, mivel éppen azok a helyi bejegyzésű, helyi tőkéből táplálkozó társaságok hiányoznak a piacról, amelyek a kisebb összegű befektetéseket keresik.
Európában erősödnek a kivásárlások, s visszatért az élet a technológiai szektorba is, évente erre a területre mintegy hétmilliárd euró áramlik, Magyarországon ez szintén nem jellemző. Ugyanakkor a másik három nagy európai befektetési irány – a szolgáltatási, a távközlési és az egyéb ipari terület – idehaza is a kedveltebb célpontok közé tartozik.
A hazai kockázati és magántőke-befektetések idei végösszege várhatóan meghaladja a tavalyi 117 millió eurót – véli Tzvetkov, aki szerint Magyarországon egyre több az exit, vagyis a kilépés. Ám a korábbi gyakorlattal szemben ma már nem a trade sale-ek, vagyis a szakmai befektetőknek való értékesítés, hanem két alternatív eladási mód kerül előtérbe. Ezek egyike, amikor a cégeket más kockázati tőketársaságoknak adják tovább, olyanoknak, amelyek a vállalkozások érettebb fázisában szállnak be. A másik kilépési mód, amikor egyéb pénzügyi befektetők vásárolják fel azokat a cégeket, amelyekből a kockázati alapok kiszállnak.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet