Szakértők szerint a nagyobbik kormánypártnak sincsenek kész, kidolgozott tervei az egészségüggyel kapcsolatban, bár a tegnap miniszteri esküt tevő Rácz Jenő egészségügyi miniszter terveinek megvalósítása sokak szerint egy komolyabb reform előmunkálata lehet. Rácz programjának egyik legfontosabb elemeként a sürgősségi és az alapellátás fejlesztését jelölte meg. Ezzel hosszú távon kiválthatóvá válnának a kihasználatlan, és így gazdaságtalanul működő fekvőbeteg-intézmények, ami kórházbezárásokhoz vezethet. Az ilyen intézkedések ugyan mindig nagy nem tetszési hullámot váltanak ki, de az új miniszter elszántnak tűnik. A másik fontos elem a népegészségügyi program folytatása és regionális tanácsok felállítása. Ez főleg a prevenciót és a hatalmas területi különbségeket javítaná.
A nehezen végigvert reform azonban egyelőre biztosan elmarad, hivatalos közlés szerint 2006-ig mindenképp csúszik. A teljes szerkezeti változás mellett tavaly ősszel kezdett kampányolni a szaktárca, a megoldást adó Irányított Betegellátási Rendszer (IBR) a tavaly meghirdetett Európa-terv része. Év elejére el is készült az első koncepció, eszerint a rendszert két lépésben terjesztenék ki országosra. Ezzel nemcsak a szakmai szervezetekből váltottak ki ellenállást, hanem az MSZP köreiben sem találtak túl sok támogatót. Hosszas egyeztetések után augusztusban mégis megjelent a törvénytervezet, s erre a szocialisták és az SZDSZ képviselői is áment mondtak. A reform mellett érvelők folyamatosan azt kommunikálták, hogy a mostani, pénznyelő szerkezetbe nem érdemes pénzt pumpálni. Kérdés, hogy az IBR 5 milliós kiterjesztésének radikális átalakítás híján mennyire van értelme.
