BUX 138728.38 -0,55 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiürülő kancellária

A miniszterek eskütétele után tegnap megalakult a Magyar Köztársaság új kormánya, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vezetésével. A kancellária viszont lassan üres héjjá válik.

2004. október 4. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A miniszterek tegnap letették esküjüket, izgalmakat az államtitkári és más vezető pozíciók betöltése okozhatott. A legfontosabb átrendeződések a Miniszterelnöki Hivatalban (MeH) és a kormányfő kabinetjében mentek végbe. Megfigyelők szerint folytatódott a kancellária – amely egyébként is idegen testnek látszik a jelenlegi kormányzatban – teljes kiürítése. A MeH-nél mára némi túlzással csak a kommunikációs feladatok maradtak. Ezt a látszatot erősítheti az is, hogy a miniszterelnök ide politikai államtitkárrá
Gál J. Zoltánt, a korábbi kormányszóvivőt nevezte ki. Elődje, Szekeres Imre, az MSZP pártelnökségére is aspiráló politikus semmilyen kormányzati funkciót nem kapott. A MeH-ben eddig Szekeres alá tartozó stratégiai elemző- és kutatóközpont (Stratek) a miniszterelnöki kabinetben Veres János irányítása alá kerül, a népesedéspolitikai koordinációt pedig ezentúl az ifjúsági tárca végzi.
Szintén a kancellária gyengítéseként fogható fel az is, hogy megszűnik a közpénzügyi államtitkárság. Keller László sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „elfogyott körülöttem a levegő”, pedig az államtitkár szerint továbbra is szükség lenne a titkárság munkájára. Korábbi lemondásával szemben mégis folytatja a munkát Nagy Sándor – az eddigi területfejlesztési államtitkár a terület- és támogatáspolitikáért lesz felelős, de munkáját már közvetlenül a miniszterelnök alá rendelve végzi. A már korábban megismert és a tegnap bejelentett intézkedések alapján többen is úgy vélik: Gyurcsány ugyan lelkes együttműködést mutat korábbi riválisával (a két politikus már a miniszterelnöki jelölésért folytatott küzdelem előtt is átélhetett hasonló szituációt), de az alá tartozó intézmény üres héjjá alakításával meg akar szabadulni tőle.
Kabinetének tagjait bemutatva egyébként Gyurcsány úgy nyilatkozott, hogy az új kormánynak Draskovics Tibor pénzügyminiszter befolyásos, erős szereplője lesz. A miniszterelnök a konvergenciaprogramot az egyik legfontosabb fejlesztési tervnek nevezte, amelyet „nem Brüsszelért, hanem Magyarországért” kell végigvinni. Tegnap fehér asztal mellett tárgyalt a miniszterelnök és a gazdasági tárca vezetője a jövő évi büdzséről. Lóhalálában ismerkedik a 2005-ös költségvetési törvény tervezetével a tárca vezetésével megbízott Kóka János – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Parlamentben. Nem pont így nézne ki a költségvetés, ha már májustól én irányítom az elkészítését, de a lényeges pontokban nincs nézeteltérés – tette hozzá Gyurcsány. A múlt hétre elkészített törvénytervezettel lapunk értesülései szerint már megismerkedhettek az MSZP-frakció tagjai, de az csak a csütörtöki parlamenti benyújtással válik nyilvánossá. Előtte még szerdán a kormány is tárgyalja, hogy – Gyurcsány szerint – közjogilag is az új kormány gyermeke lehessen a beterjesztés.

B. Judit Varga
B. Judit Varga
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet